PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej firm ma dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju

  • Autor: PAP/JP
  • 5 gru 2022 16:24

Chociaż 89 proc. badanych firm utworzyło stanowiska dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju, to w Polsce zmiany dopiero następują. Działy podatkowe, finansowe i ESG mają na siebie ogromny wpływ – stwierdziła Anna Wibig, liderka ESG w Deloitte.

Coraz więcej firm ma dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju
"Właściwe każdy biorący udział w badaniu wskazał, że działania w zakresie osiągania celów ESG będą w ich firmach podejmowane w trakcie najbliższych 3 lat" (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Firma Deloitte we współpracy z firmą badawczą KS&R zapytała 335 globalnych ekspertów podatkowych o stopień implementacji działań z obszaru ESG, czyli strategii firm w zakresie środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego.
  • Jak wynika z raportu "2022 Deloitte Sustainability & Tax", przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności wdrażają zmiany w zakresie ładu korporacyjnego. W dziedzinie środowiska i społecznej odpowiedzialności są mniej zaawansowane - odpowiednio 61 proc. i 53 proc. firm potwierdza aktywność w tych obszarach - napisano.
  • "Jednocześnie właściwe każdy biorący udział w badaniu wskazał, że działania w zakresie osiągania celów ESG będą w ich firmach podejmowane w trakcie najbliższych 3 lat" - stwierdzono.

Zgodnie z raportem, drugim istotny wnioskiem z ankiety jest to, że coraz większe znaczenie dla zielonej transformacji mają tzw. zielone podatki, czyli obciążenia finansowe, nakładane na firmy, którym nie udało się osiągnąć celów w dziedzinie ochrony środowiska. W przypadku sektorów takich jak usługi finansowe, dobra konsumenckie i telekomunikacja odsetek odpowiedzi potwierdzających wpływ zmian fiskalnych na transformację wyniósł ponad 90 proc., a wyraźnie słabszy efekt wskazują respondenci z branży ERI [Energy, Resource & Industrials - Enegia, Surowce, Przemysł - przyp. PAP] - wynika z badania.

Czytaj też: Dramat w sklepach, tak źle jeszcze nie było. "Nie będę k*** stała 40 minut"

"Bezpieczeństwo energetyczne to kluczowy element powodzenia zielonej transformacji, determinujący działania sektora ERI w zakresie strategii ESG. Co więcej, rośnie znaczenie doradców podatkowych, ponieważ istotne stają się nie tyko obciążenia fiskalne negujące niezrównoważone inwestycje, ale także zachęty i dostęp do kapitału" - stwierdziła cytowana w raporcie Irena Pichola, ekspertka z Deloitte.

Czytaj też: Duże zmiany dla pracowników od 1 stycznia. Pierwsza podwyżka od 15 lat

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej firm ma dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA