×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co-working rośnie w Polsce w zaskakującym tempie. Będzie konkurencją dla deweloperów?

Świat się zmienia, zmieniają się nieruchomości. Od kilku lat rynek biurowy w Europie podbija co-working. Największe zapotrzebowanie na takie centra było i jest w Londynie. Teraz trend dotarł do Warszawy. O tym jak wpłynie na rynek nieruchomości w Polsce rozmawiali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

Co-working rośnie w Polsce w zaskakującym tempie. Będzie konkurencją dla deweloperów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Co-working coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku biurowym w Polsce. - Dwa lata temu firmy co-workingowe zajmowały ok. 40 tys. mkw. biur w Polsce, a obecnie już 100 tys. mkw. Dla porównania, popyt na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego i IT to ok. 400 tys. mkw. - podkreśla Charles Taylor, Head of Poland, Cushman & Wakefield. - Może nie jest to jeszcze branża, która jest potentatem na rynku biurowym, ale jej zapotrzebowanie na takie powierzchnie systematycznie rośnie – dodaje. 

Ewelina Kałużna, członek zarządu, Leasing and Asset Management Director, Skanska Property Poland podkreśla wagę tego trendu dla rozwoju sektora biurowego. - To zjawisko, które dzieje się na naszych oczach. Przyglądamy się mu i analizujemy, jak może wpływać na całą branżę - mówi. - Rynek staje się coraz bardziej dojrzały, o czym świadczy wejście takich potentatów jak WeWork - działającej w ponad 20 krajach międzynarodowej sieci co-workingowej.

Czy to konkurencja?

Zdaniem Eweliny Kałużnej w przyszłości przestrzenie co-workingowe mogą być wręcz konkurencją dla deweloperów. - Firmy oferujące takie przestrzenie szukają coraz większych powierzchni, w coraz bardziej znaczących i prestiżowych budynkach. Poza tym trzeba pamiętać, że takimi powierzchniami nie interesują się wyłącznie start-upy, ale też korporacje, które z jednej strony chcą być blisko start-upów i młodych ludzi, ale mają też własne zespoły, którym powierza się zadania i które nie muszą pracować w stacjonarnych biurach – mówi Ewelina Kałużna.

Maciej Dyjas, partner zarządzający, Griffin Real Estate, podkreśla, że na świecie np. WeWork skupia się na start-upach. - W Polsce ten klient jest gdzie indziej. Dojdzie do tego, że będziemy konkurować jako deweloperzy z firmami co-workingowymi - przyznaje.

Joanna Wojnarowska, partner, Baker McKenzie uważa, że co-working jeszcze nie konkuruje z deweloperami, ale w przyszłości tego typu firmy będą wynajmować całe budynki czy wielkie powierzchnie. - Pytanie, czy inwestorzy zaakceptują takie umowy najmu - pyta.

Czytaj więcej tutaj

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co-working rośnie w Polsce w zaskakującym tempie. Będzie konkurencją dla deweloperów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA