×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co trzeci Polak w strachu, a najbardziej boją się młodzi. Chcą zmian w przepisach

  • KDS
  • 10 lis 2022 20:00

Jedna trzecia Polaków obawia się, że przez roboty stracą swoje miejsca pracy. Jednocześnie 24 proc. badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Takie wnioski płyną z najnowszego badania LiveCareer Polska.

Co trzeci Polak w strachu, a najbardziej boją się młodzi. Chcą zmian w przepisach
8 proc. respondentów przyznaje, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 32 proc. Polaków boi się, że w pracy zastąpią ich maszyny, a 63 proc. uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje wzrost bezrobocia. Największe obawy w związku z tym mają ludzie młodzi - 79 proc. badanych do 25. roku życia odpowiedziało twierdząco
  • 80 proc. zbadanych jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy.
  • Jako najskuteczniejsze metody walki z bezrobociem technologicznym Polacy wskazali krótszy tydzień pracy (37 proc.) i bezwarunkowy dochód podstawowy (37 proc.).

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, w którym zapytano 1129 respondentów o ich opinię na temat robotyzacji i automatyzacji pracy.

Wynika z niego, że strach przed opanowaniem przez roboty firm nie dotyczy każdego z nas. Niemal co trzecia osoba boi się, iż w przyszłości maszyny zastąpią ją na obecnym stanowisku pracy. Najwięcej obaw mają ankietowani do 25. roku życia — aż 47 proc. respondentów w tej grupie wybrało odpowiedź twierdzącą. Z kolei wśród najbardziej doświadczonych pracowników, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego, takie obawy ma tylko 19 proc. badanych.

Czytaj też: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

8 proc. respondentów przyznaje, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy. Z kolei wśród osób, które czują się zagrożone, zdecydowana większość uważa, że roboty zastąpią je w ciągu najbliższych 10 lat (32 proc.) albo 20 lat lub później (40 proc.). Tylko 1 na 5 badanych w tej grupie uważa, że to kwestia kolejnych 5 lat.

Grafika: LiveCareer
Grafika: LiveCareer

- Badania wskazują, że około połowę wszystkich czynności zawodowych już teraz dałoby się zautomatyzować. Choć oczywiście musiałoby to być zgodne z prawem, opłacalne i zaakceptowane przez ludzi - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer Polska i autorka badania. - Według ekspertów pierwsza fala automatyzacji obejmie głównie osoby z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia - pracowników fizycznych. Ostatecznie z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów. Ale pamiętajmy, że takie sytuacje zdarzały się w historii już wielokrotnie, a „stare” profesje były zastępowane nowymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co trzeci Polak w strachu, a najbardziej boją się młodzi. Chcą zmian w przepisach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marcin 2022-11-10 22:50:33

    Obejrzyjcie sobie np. na YT stare odcinki programu "Sonda". Wśród nich polecam "Bezludne fabryki". To o czym tu piszecie to żadna nowość, jedynie dowód na to jak jesteśmy zapóźnieni cywilizacyjnie i technicznie w porównaniu do innych krajów. Może nie 100lat za murzynami ale przynajmniej pół wieku za Japonią , Koreą i Chinami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA