×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu w pracy

  • Autor: Raf
  • 1 wrz 2020 11:00

Aż 37 proc. Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu w pracy, a 62 proc. nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie dla 74 proc. badanych regularne awanse są istotnym elementem kariery. Do tego stopnia, że dla wyższego stanowiska aż 41 proc. Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki - wynika z badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”.

Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu w pracy
32 proc. badanych w przeszłości przyjęło awans bez podwyżki pensji. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników - podkreślają eksperci z serwisu kariery InterviewMe.pl
  • Jak wynika z badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko.
  • 41 proc. badanych przyznało, że w przyszłości przyjęliby awans bez podniesienia pensji.

Awans to szeroko pojęta zmiana warunków pracy na korzystniejsze z punktu widzenia pracownika. Najczęściej z awansem kojarzymy więc zmianę stanowiska na wyższe w hierarchii firmy - awans pionowy (menedżerski). Ten rodzaj promocji najczęściej kojarzony jest z prestiżem, większym wynagrodzeniem i jeszcze większymi możliwościami zawodowymi – jest jednoznacznie utożsamiany z sukcesem.

Awans to szczególnie istotna forma docenienia pracownika przez pracodawcę dla 82 proc. Polaków – wynika z badania Pracuj.pl. Ważniejsza jest tylko podwyżka (90 proc. wskazań) i premie (86 proc.).

Autorzy badania zapytali respondentów także o to, jak zareagowaliby na problemy z awansem w obecnej pracy. Najwięcej z nich (31 proc.) zdecydowałoby się zmienić pracodawcę, tylko nieco mniej (28 proc.) - spróbowałoby zmienić specjalizację, a co piąty (22 proc.) w ogóle nie uważa osiągania wyższych stanowisk za istotne.

Czytaj też: Awans nie musi być w górę. Są inne możliwości

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”, w którym zapytano prawie 1000 respondentów o ich doświadczenia i oczekiwania związane z awansem w pracy oraz podwyżką. Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków zależy na regularnych awansach i podwyżkach, jednak z tego typu nagród cieszy się tylko część z nich.  

- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko. Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki - podsumowuje wyniki Wojciech Martyński, autor badania i ekspert kariery InterviewMe.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA