Aż 37 proc. Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu w pracy, a 62 proc. nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie dla 74 proc. badanych regularne awanse są istotnym elementem kariery. Do tego stopnia, że dla wyższego stanowiska aż 41 proc. Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki - wynika z badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”.
Awans to szeroko pojęta zmiana warunków pracy na korzystniejsze z punktu widzenia pracownika. Najczęściej z awansem kojarzymy więc zmianę stanowiska na wyższe w hierarchii firmy - awans pionowy (menedżerski). Ten rodzaj promocji najczęściej kojarzony jest z prestiżem, większym wynagrodzeniem i jeszcze większymi możliwościami zawodowymi – jest jednoznacznie utożsamiany z sukcesem.
Awans to szczególnie istotna forma docenienia pracownika przez pracodawcę dla 82 proc. Polaków – wynika z badania Pracuj.pl. Ważniejsza jest tylko podwyżka (90 proc. wskazań) i premie (86 proc.).
Autorzy badania zapytali respondentów także o to, jak zareagowaliby na problemy z awansem w obecnej pracy. Najwięcej z nich (31 proc.) zdecydowałoby się zmienić pracodawcę, tylko nieco mniej (28 proc.) - spróbowałoby zmienić specjalizację, a co piąty (22 proc.) w ogóle nie uważa osiągania wyższych stanowisk za istotne.
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników”, w którym zapytano prawie 1000 respondentów o ich doświadczenia i oczekiwania związane z awansem w pracy oraz podwyżką. Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków zależy na regularnych awansach i podwyżkach, jednak z tego typu nagród cieszy się tylko część z nich.
- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko. Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki - podsumowuje wyniki Wojciech Martyński, autor badania i ekspert kariery InterviewMe.pl.
W badaniu 37 proc. Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu, a 62 proc. nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie 34 proc. badanych stwierdziło, że powinni zostać w ten sposób nagrodzeni. Z osób, którym udało się wywalczyć awans, aż 89 proc. uważa, że w pełni na niego zasłużyło.
Co ciekawe, awanse wpływają neutralnie, a często nawet pozytywnie na relacje między pracownikami. Tylko 17 proc. badanych stwierdziło, że ich awans pogorszył stosunki ze współpracownikami. Z kolei awans kolegi lub koleżanki z pracy pogorszył wzajemne relacje u zaledwie 13 proc. Polaków.
Z badania wynika również, że dla 60 proc. Polaków najważniejszym elementem awansu jest podwyżka. Mimo to, aż 41 proc. badanych przyznało, że w przyszłości przyjęliby awans bez podniesienia pensji. Co ciekawe, kwestia finansowa jest istotniejsza dla kobiet. Tylko 33 proc. Polek stwierdziło, że w przyszłości przyjęłoby awans bez podwyżki pensji. Wśród mężczyzn, takiej odpowiedzi udzieliło aż 50 proc. badanych.
Z raportu „Kobiety w finansach” przygotowanego we współpracy Banku BPH, Antal oraz CFA Society Poland wynika, że blisko 60 proc. Polaków ocenia, że płeć wpływa na możliwość awansu, a co czwarta osoba deklaruje, że jego firma nie wdrożyła wewnętrznych regulacji dotyczących polityki równych szans.
Panie są pomijane przy awansach, wciąż żywy jest stereotyp, że ich rolą jest przede wszystkim bycie żoną i matką. Tymczasem 91 proc. kobiet ocenia, że kariera jest dla nich ważna – wynika z raportu.
Większość badanych Polek (60 proc.) uważa, że mężczyźni są inaczej traktowani, gdy starają się o awanse - tak mówią wyniki raportu Grupy Pracuj.pl i Deloitte "Zawodowy styl życia. Oblicza pracy Polaków"
Czytaj też: Kobiety szły do przodu. Koronawirus wyhamował likwidację nierówności
- W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób jest gotowych zgodzić się na awans bez podwyżki. Ten trend może być coraz bardziej widoczny również w Polsce. Tacy pracownicy liczą na to, że doświadczenie zdobyte na wyższym stanowisku, zaprocentuje podczas szukania pracy w przyszłości. Mniejsze oczekiwania finansowe mogą mieć również związek z pandemią koronawirusa i trudniejszą sytuacją na rynku pracy - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.
W badaniu „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” znalazły się również inne ciekawe wnioski. Oto niektóre z nich:
● aż 67 proc. Polaków uważa, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na stanowisku,
● około 62 proc. badanych wie, jakie wymagania musi spełnić, aby otrzymać awans,
● co czwartemu Polakowi zdarzyło się odejść z pracy, ponieważ nie dostał awansu,
● aż 32 proc. badanych w przeszłości przyjęło awans bez podwyżki pensji.
KOMENTARZE (0)