Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) po raz kolejny zapytał przedsiębiorców sektora MSP o największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.
- Te trzy najistotniejsze to wysokie pozapłacowe koszty pracy, wysokie podatki oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych.
- Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.
Z raportu ZPP wynika, że czołówkę zestawienia TOP barier w prowadzeniu przedsiębiorstwa od lat stanowią te same elementy.
Numerem jeden są zbyt wysokie podatki, na które wskazało 60 proc. badanych. Dalej koszty pracy, które stanowią problem dla 50 proc. przedsiębiorców. Numerem trzy jest nadmiar obowiązków biurokratycznych, na który wskazało 44 proc. ankietowych. Dalej na liście znajdziemy niestabilność prawa, skomplikowane prawo gospodarcze, urzędy i urzędników, samowolne i arbitralne decyzje urzędników, kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji, powolne rozstrzyganie sporów sądowych, bariery inwestycyjne.
- Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - tak wyniki badania komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Jak dodaje, cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. - A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. Widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno - podsumowuje przedstawiciel pracodawców.
Czytaj więcej: Bezrobocie w marcu spadło. Resort pracy: sytuacja na rynku się poprawia
Autorzy badania zapytali również o powody niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach. Aż 64 proc. osób wskazało na brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika). Zbyt niskie zyski spowodowane brakiem środków finansowych stanowią także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał. Twierdzi tak 48 proc. ankietowanych.
Brak środków finansowych jest również postrzegany jako największa przeszkoda na starcie – niemal połowa przedsiębiorców (47 proc.) uważa, że brak pieniędzy stanowi główną barierę rozpoczęcia własnej działalności przez Polaków.
O tym, że pracodawcy nie mają raczej co liczyć na wyhamowanie produkcji prawa w podatkach wskazują dane z "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce", który cyklicznie przygotowuje firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.
Okazuję się, że choć w 2018 r. weszło w życie aż o 46 proc. mniej nowych aktów prawnych niż rok wcześniej, to wyhamowania nie było widać w prawie podatkowym. Rok 2018, a właściwie samo jego drugie półrocze (pierwsze ustawy uchwalono dopiero w czerwcu), przyniosło bowiem wiele istotnych zmian w przepisach podatkowych. Łącznie uchwalone przez Sejm ustawy dotyczące podatków wyniosły 362 strony, co jest najwyższym wynikiem od 2004 r., kiedy wchodziła w życie cała nowa ustawa o VAT. Oznacza, że 2018 był jednym z najbardziej chwiejnych pod względem prawa podatkowego od początków transformacji.
O skali zmian w przepisach podatkowych może świadczyć też fakt, że teksty jednolite pięciu głównych ustaw podatkowych, czyli ich pełne, spójne (uwzględniające wszystkie wcześniejsze zmiany) zapisy, na początku roku składały się w sumie na 1330 stron maszynopisu, tymczasem licząc od 15 czerwca do końca 2018 r. treść ustaw nowelizujących te ustawy zawarta została na 314 stronach. Nowelizacje liczone w relacji do tekstów jednolitych stanowiły aż 23,6 proc.
Najnowsze badanie na zlecenie ZPP przeprowadziła firma Maison & Partners. Badanie od tego pomiaru realizowane jest na innej bazie przedsiębiorców (wcześniej baza ZPP, obecnie – Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna). Struktura próby pod względem wielkości badanych firm w tym pomiarze i poprzednich nie różni się, ale dużej zmianie uległa struktura demograficzna respondentów. Zmiana ta może być w dużej mierze efektem modyfikacji metodologicznej, a nie faktycznych różnic w percepcji barier na przestrzeni ostatnich lat wśród polskich przedsiębiorców.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)