×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co przeszkadza w prowadzeniu firmy? Od lat to samo

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 kwi 2019 11:51

Wysokie podatki, pozapłacowe koszty pracy oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych. To trzy największe problemy, które utrudniają prowadzeniu firm w Polsce.

Co przeszkadza w prowadzeniu firmy? Od lat to samo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) po raz kolejny zapytał przedsiębiorców sektora MSP o największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.
  • Te trzy najistotniejsze to wysokie pozapłacowe koszty pracy, wysokie podatki oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych.
  • Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Z raportu ZPP wynika, że czołówkę zestawienia TOP barier w prowadzeniu przedsiębiorstwa od lat stanowią te same elementy.

Numerem jeden są zbyt wysokie podatki, na które wskazało 60 proc. badanych. Dalej koszty pracy, które stanowią problem dla 50 proc. przedsiębiorców. Numerem trzy jest nadmiar obowiązków biurokratycznych, na który wskazało 44 proc. ankietowych. Dalej na liście znajdziemy niestabilność prawa, skomplikowane prawo gospodarcze, urzędy i urzędników, samowolne i arbitralne decyzje urzędników, kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji, powolne rozstrzyganie sporów sądowych, bariery inwestycyjne.

Grafika: ZPP
Grafika: ZPP

- Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie - tak wyniki badania komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Jak dodaje, cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. - A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. Widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno - podsumowuje przedstawiciel pracodawców.

Czytaj więcej: Bezrobocie w marcu spadło. Resort pracy: sytuacja na rynku się poprawia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co przeszkadza w prowadzeniu firmy? Od lat to samo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA