PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co ósmy warszawiak pracuje zdalnie przez COVID-19

  • jk
  • 9 wrz 2022 15:17

W maju 2022 r. odwołano w Polsce stan epidemii. Jednocześnie ogłaszano stan zagrożenia epidemicznego, który będzie aktualny do odwołania. Firmy nadal mogą wysyłać pracowników na pracę zdalną. Pytanie, czy to robią.

Co ósmy warszawiak pracuje zdalnie przez COVID-19
Pod koniec czerwca 2022 r. 3,8 proc. badanych pracowników wykonywało pracę zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak podaje GUS, pod koniec czerwca 2022 r. 3,8 proc. badanych pracowników wykonywało pracę zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Warszawie co 8 pracujący wykonywał pracę zdalnie w następstwie istniejącej sytuacji zagrożenia epidemicznego. To najwyższy wynik. Wśród pozostałych regionów zastosowanie omawianej formy pracy w najmniejszym stopniu miało miejsce w regionie lubuskim, gdzie pracę zdalną z powodu zagrożenia COVID-19 wykonywało 0,3 proc. pracujących.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Z danych GUS wynika, że w sekcji informacja i komunikacja praca zdalna była wykonywana przez 41,1 proc. pracujących.

Czytaj też: Wakacyjne zmiany mogą zostać w firmach na dłużej. Wielu będzie zadowolonych

- W stosunku do pozostałych sekcji duży udział pracujących objętych tą formą pracy z powodu występowania choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 był również w sekcjach: działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - czytamy w raporcie GUS.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Nowe modele pracy

Zmiany w modelach pracy weszły na stałe. Z najnowszego raporty firmy doradczej McKinsey wynika, że od hybrydy nie ma już odwrotu. Obecnie w tym modelu chce pracować 50 proc. z nas. To o 10 proc. więcej niż przed pandemią.

Zdaniem analityków firmy doradczej, w nadchodzących latach hybrydowy model pracy, który łączy zadania wykonywane na miejscu z tymi wykonywanymi w domu, stanie się coraz bardziej popularny

Jednak, by tak się stało, firmy muszą się do tego dostosować. A potrzebują nie tylko szybko dostosowujących się zespołów, ale także systemów zarządzania i technicznych, które uzupełniają model operacyjny. Wymiar technologiczny polega na wyborze odpowiedniej architektury IT, platform oraz innych innowacyjnych narzędzi, które pozwolą zwiększyć efektywność działania organizacji.

Zmiany w strukturze pracowniczej i potrzeba dostosowania kompetencji do nowych wyzwań oznacza, że wiele firm będzie musiało zapewnić dodatkowe szkolenia i programy edukacyjne dla pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co ósmy warszawiak pracuje zdalnie przez COVID-19

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • EmiliaW 2022-09-15 08:29:07

    To prawda, jeszcze wiele firm pracuje zdalnie nasza też. Mnie to nie przeszkadza. Rano się nie zrywam a teraz jak tak zimno jest to nie chce się wychodzić spod kołdry. Wstaję parze herbatę, włączam irobota, jem śniadanie i dopiero potem siadam do komputera. Wszystko robię na spokojnie a nie w biegu.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA