Co motywuje młodych bardziej niż pieniądze?

Pracodawcy oczekują od młodych, że szybko dostosują się do rynku pracy. Pokolenie Y ma jednak swoje wymagania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co motywuje młodych bardziej niż pieniądze?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

19 maj 2015 4:12


Jak wynika z badania „Motywacje młodych 2015”, zorganizowanego przez firmę Bigram pod patronatem ogólnopolskich inicjatyw Global Management Challenge oraz Enactus, największym elementem motywującym dla młodych jest work-life balance (85 proc. wskazań).

– Dla Igreków ważna jest nie tylko praca, ale także prywatne życie i podążanie za swoimi pasjami. Cenią sobie to, że mogą połączyć rozwój zawodowy z życiem prywatnym, realizować swoje pasje czy spędzać czas z rodziną – mówi Eliza Wilczyńska, HR menedżer w RWE GBS Polska.

Równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym można osiągnąć m.in. przez elastyczny czas pracy, który dla pokolenia Y jest bardzo ważny. Aż 76 proc. uczestników badania wskazało ten element jako motywujący. Przyzwyczajeni do pracy zdalnej oraz internetowej komunikacji studenci nie widzą potrzeby siedzenia ośmiu godzin w biurze, a czas spędzony na dojazdach to dodatkowe obciążenie.

– Pracownicy powinni mieć możliwość korzystania z elastycznego modelu pracy. Dzięki temu pracownik może osiągnąć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz realizować priorytety na obu płaszczyznach. Tylko pracownik, który ma równowagę wewnętrzną, jest efektywny. Rozwój technologii i społeczeństwa napędza takie procesy – komentuje Tomasz Klekowski, director business GTM EMEA w Intelu.

W Intelu, jeśli jest taka możliwość, pracownik może zdecydować, w jakich godzinach chce pracować oraz ile przerw zrobi sobie podczas pracy. Regulowany czas pracy oferuje także firma RWE GBS.

– Dzięki temu każdy może indywidualnie regulować swój czas pracy. Przykładowo jedni zaczynają od 7.00, inni od 10.00. W ten sposób mogą powiązać cele osobiste z zawodowymi – dodaje Wilczyńska.

Czytaj też: Młodzi nie wybierają zawodówek, bo dla nich to ujma i wstyd

Co jeszcze motywuje młodych? Ośmiu na dziesięciu z nich wskazało dofinansowanie studiów podyplomowych oraz certyfikacji typu CFA, ACCA jako czynnik motywujący. Co istotne, możliwość rozwoju i nauki to także jeden z najważniejszych powodów, dla których pokolenie Y podejmuje pracę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.