Co liczy się w miejscu pracy? Atmosfera, innowacje, ale także architektura

- Miejsca pracy, które cechuje kreatywna atmosfera i które pobudzają innowacyjność zazwyczaj przyciągają najlepszych pracowników - uważa Graham Mc Clements architekt w BDP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co liczy się w miejscu pracy? Atmosfera, innowacje, ale także architektura

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

30 mar 2015 13:48


Wymiana doświadczeń jest bardzo ważnym aspektem rozwoju nowoczesnych firm. Zgromadzenie podobnie myślących ludzi w jednym miejscu stymuluje kreatywność. To otwarte podejście będzie miało znaczenie dla kształtowania środowiska i stylu pracy w przyszłości.

Potwierdzają to najnowsze analizy. 75 proc. przedstawicieli firm działających w technologicznych klastrach w Wielkiej Brytanii, którzy wzięli udział w badaniu Tech Nation, przyznało, że w ramach zaufanego grona przedsiębiorstw wymienia się i dyskutuje o swoich pomysłach biznesowych. W całej Europie powstaje coraz więcej klastrów technologicznych, które korzystają z modelu wypracowanego w latach 40. w Dolinie Krzemowej.

Nowy projekt badawczy zrealizowany na zlecenie Ricoh przez Economist Intelligence Unit „Praca w przyszłości” przybliża najważniejsze zmiany, które według ekspertów nastąpią w środowisku pracy w ciągu najbliższych 10-15 lat. Według Grahama Mc Clementsa architekta w BDP miejsca pracy, które cechuje kreatywna atmosfera i pobudzają innowacyjność zazwyczaj przyciągają najlepszych pracowników.

Czytaj też: Wreszcie jest! Polska firma, w której pracuje się jak w Google

Żmudne i pracochłonne zadania w coraz większym stopniu zostają poddane automatyzacji i są wykonywane przez komputery. Dzięki temu pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na realizację prac wymagających pomysłowości i inwencji. Ten efekt jest potęgowany w środowiskach, które przyjmują model zastosowany w Dolinie Krzemowej.

Kapitał ludzki ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Nie należy również zapominać, że praca stanowi bardzo ważny element życia, strukturalizuje czas i wpływa na kształtowanie relacji międzyludzkich. Z tego powodu tak ważna jest architektura i układ pomieszczeń w których realizowane są codzienne zawodowe obowiązki.

„Ludzie chcą pracować i przebywać w budynkach, które tętnią życiem” – twierdzi McClements. „Dlatego powinno się w nich znaleźć miejsce dla kawiarni, czy sklepu. W przyszłości zmieni się również przestrzeń przeznaczona do pracy a biurko przestanie być jej dominującym elementem.

Podobne podejście reprezentuje profesor Henrich Greve z INSEAD. Według niego na znaczeniu zyska praca w grupie oraz wymiana doświadczeń i wiedzy z profesjonalistami z innych branż.

Współpraca i partnerstwo będą pozwalały firmom na większą innowacyjność. Kluczem do sukcesu będzie szukanie nowych i niestandardowych rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.