PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co druga osoba jest gotowa odejść z pracy. Zdrowie jest ważniejsze

 • km
 • 26 lip 2022 16:52

Jak wynika z badań Pracuj.pl., co drugi pracujący Polak deklaruje, że rzuci pracę, jeśli ta negatywnie wpływałaby na zdrowie fizyczne lub psychiczne. Pracownicy w Polsce w teorii zdają się mieć rosnącą świadomość znaczenia dobrych relacji i odpowiedniego balansu w życiu zawodowym. Mimo to w praktyce wciąż mierzą się z wieloma wyzwaniami, często decydującymi o poszukiwaniu nowej pracy.

Co druga osoba jest gotowa odejść z pracy. Zdrowie jest ważniejsze
7 proc. badanych wskazuje na złe relacje z szefami jako kluczową przyczynę zmiany pracy (Fot. Brooke Cagle/Unsplash)
REKLAMA
 • Najczęściej wskazywaną motywacją do zmiany pracy jest pogarszanie się zdrowia fizycznego. Byłoby ono przyczyną porzucenia pracodawcy przez połowę respondentów.
 • Co trzeci badany wskazuje, że do pozostania w obecnym miejscu przekonuje panująca w firmie dobra atmosfera, niewiele rzadziej wskazywane były dobre relacje z przełożonym. 
 • Blisko co czwarty respondent rozglądający się za nowymi ofertami robi to, bo czuje się niedoceniony.

Na przełomie 2021 i 2022 roku na całym świecie głośno mówiło się o „great resignation” (ang. „wielka rezygnacja”) - masowych odejściach z pracy, odnotowywanych szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Za jedne z kluczowych przyczyn tego zjawiska uznawane są niezadowolenie z pracy czy chęć zadbania o własne zdrowie psychiczne. W efekcie nawet 4 na 10 Amerykanów myślało o opuszczeniu obecnego pracodawcy.

Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy dostarcza pracownikom w wielu krajach napięć i trudności. Pandemia, wojna w Ukrainie, sytuacja gospodarcza - mają duży wpływ na podejmowane przez pracowników decyzje o zmianach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Tak źle jeszcze nie było. Aż 80 proc. kluczowych pracowników myśli o zmianie pracy

Polacy są gotowi porzucić pracę, jeśli pogorszy im się zdrowie

Badanie „Nowe oblicza pracy” przeprowadzone przez Pracuj.pl jasno pokazuje, że Polacy - przynajmniej na poziomie deklaracji - wykazują się stosunkowo dużą gotowością na porzucenie pracy, która wpływa na nich negatywnie. Najczęściej wskazywaną motywacją jest pogarszanie się zdrowia fizycznego. Byłoby ono przyczyną porzucenia pracodawcy przez połowę respondentów.

45 proc. podkreśla, że do rezygnacji z obecnego miejsca pracy skłoniłoby go pogarszające się zdrowie psychiczne. Wypalenie zawodowe skłoniłby do porzucenia pracy 27 proc. Polaków badanych przez Pracuj.pl.

Do porzucenia pracy w każdym z przypadków bardziej skłonni są mężczyźni. Pogarszające się zdrowie psychiczne i wypalenie zawodowe są natomiast motywacjami do rezygnacji nieco częściej dla osób w młodszym wieku. Wraz ze stażem pracy taka skłonność maleje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Co druga osoba jest gotowa odejść z pracy. Zdrowie jest ważniejsze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pol 2022-06-24 23:05:44

  Ciekawe,tyłu urzędasów narzeka na kiepska pracę, a jakoś nie odchodzą .

 • Xyz 2022-06-23 04:09:45

  Trudno pracować z takimi pracownikami co albo cię mobbingują otwarcie albo podnoszą głos lub na złość coś ci zrobi. Jeżeli taka atmosfera jest to niestety, ale dla zdrowia psychicznego warto z tej januszerskiej pracy odejść.

 • Lekarz 2022-06-21 21:15:46

  Więcej eksperymentów medycznych i 100 % pracowników będzie wskazywać pogorszenie zdrowia fizycznego jako motywację do zmiany pracy.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA