×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ciemna strona branży IT. Szerzy się bardzo groźne zjawisko

 • jk
 • 17 mar 2023 20:00

Według raportu Just Join IT dwóch na trzech pracowników branży IT zmaga się z wypaleniem zawodowym. Zjawisko to w branży technologicznej jest o tyle niebezpieczne, że praca często odbywa się zdalnie, co utrudnia wychwycenie pierwszych niepokojących oznak.

Ciemna strona branży IT. Szerzy się bardzo groźne zjawisko
Wypalenie zawodowe to problem, który w różnym stopniu i z różną częstotliwością dotyka 70 procent pracowników IT (Fot. Annie Spratt/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wypalenie zawodowe to problem, który w różnym stopniu i z różną częstotliwością dotyka 70 procent pracowników IT - wynika z badania Just Join IT.
 • Problem ten nasilił się w czasie pandemii. W tym czasie branża IT przestawiła się niemal całkowicie na pracę zdalną, co utrudniało menedżerom wychwycenie wczesnych objawów wypalenia.
 • Firmy nie powinny bagatelizować tego problemu. Dlaczego? Pracownicy z zaawansowanym syndromem wypalenia zawodowego bardzo często po prostu rzucają pracę.

- Jesteśmy firmą technologiczną, w której często pracujemy nad produktem pod presją terminów. Zaczęliśmy obserwować, że część naszych pracowników czasem sobie z tym nie radzi i musi brać zwolnienia lekarskie - także te dłuższe. Informacje docierają do nas również poprzez anonimową ankietę, którą przeprowadzamy co miesiąc. Wynika z niej, że nasi pracownicy zwracają szczególną uwagę na kwestię dobrostanu psychicznego i szukają narzędzi, które pozwolą im zadbać o zdrowie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześniej reagować np. na ewentualne objawy zmęczenia, gdy ktoś potrzebuje odpoczynku, krótkiej przerwy od obowiązków czy po prostu dodatkowego czasu wolnego - mówi Ewa Szczepkowska, head of people operations w polskim oddziale Dynatrace.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Ciemna strona branży IT. Szerzy się bardzo groźne zjawisko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Heh... 2023-03-19 12:54:58

  Powinni rzucić tą pracę i pójść na budowę. To im poprawi kondycję zdrowotną.

  • Stefan 2023-03-19 15:02:36

   Rzuć budowę i idź do IT, to na pewno poprawi twój iloraz inteligencji

 • Heh... 2023-03-19 12:52:57

  Powinni rzucić tą pracę i pójść na budowę. To im bardzo podreperuje zdrowie.

 • Hydra 2023-03-19 11:06:45

  Problem nie jest sama praca. Ludzie uważają że IT to włożyć kabel sieciowy do gniazdka i podanie hasła do wifi Tłumaczenie że aby system coś robił potrzeba nie tylko sprzętu, oprogramowania ale i testów i czasem badań czy analiz by było stabilnie, niezawodne etc. to czasem naprawdę frustrujące. Najbardziej irytują też awarie w stylu działa dobrze aż do weekendu gdy zawsze ma schize i wynika to z błędy w oprogramowaniu firmware, czynników parametrycznych dla elektroniki itd. A klient nie rozumie że bez wymiany komponentów nie uzyska w systemie stabilności, nie chce też płacić za systemy dublujące itd. Z drugiej strony atakuje armia prawników i wertuje umowy szukając sposobu by cię okraść i zmusić do płacenia za jego głupotę. Jak tu się nie wypalić, zwłaszcza jak ci Rząd jeszcze mota w przepisach i podatkach. W zasadzie praca ponad skromne utrzymanie nie ma wielkiego sensu, dlatego zazdroszczę etatowcom .. troszkę.

 • York 2023-03-19 09:56:43

  Przecież zawsze można zmienić pracę na inną. Wypaliłeś się w IT, idź do pracy na budowie lub fo kopania rowów

  • Simmy 2023-03-19 23:04:13

   Kiedyś nieraz myślałem, aby rzucić to i zamiatać ulice. Albo zrobić sobie uprawnienia i śmigać autobusem miejskim. Tylko czy ktoś mi w tych zawodach da 10k netto miesięcznie? A no nie. I tu pies jest pogrzebany.

 • Jan 2023-03-19 09:24:37

  A myślałem że jestem w mniejszości wypalonych 🤪

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA