PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ciągiem, w dwóch turach, a może jeszcze inaczej? Raport o polskich urlopach

  • jk
  • 4 cze 2022 0:01

81 proc. osób badanych przez Pracuj.pl deklaruje, że dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy. Jak Polacy przygotowują się w pracy do wakacyjnych wyjazdów?

Ciągiem, w dwóch turach, a może jeszcze inaczej? Raport o polskich urlopach
18 proc. osób wskazało, że musi odbywać urlopy wakacyjne w konkretnych terminach, określonych przez pracodawcę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według badań Pracuj.pl 56 proc. Polaków uważa, że życie zawodowe jest źródłem większych napięć i stresu niż jeszcze dekadę temu. Dlatego też każdy pracownik potrzebuje relaksu i oderwania się od obowiązków.
  • Jednakże same przygotowania do urlopu nie zawsze są łatwe, a czasem mogą okazać się stresujące. Wynika to z presji na zachowanie ciągłości wykonywanych zadań. Pracownik musi m.in. rozplanować szereg wykonywanych przez siebie obowiązków dla osób, które będą go zastępować.
  • Często oznacza to zastosowanie wewnętrznych procedur, a także dopasowanie się do firmowego grafiku, co napędza wyścig między pracownikami o terminy.

Według opinii pracowników większość pracodawców daje zespołom dowolność w wyborze terminu urlopu wakacyjnego. Tak deklaruje 61 proc. Polaków biorących udział w badaniu „Nowe oblicza pracy” Pracuj.pl. Warto jednak dodać, że dowolność daty wypoczynku ograniczana jest przez firmowy grafik czy plan. Często nasze możliwości ograniczają decyzje współpracowników. 45 proc. badanych zadeklarowało, że muszą się dostosować do grafiku.

Czytaj też: Duże zmiany w urlopach i zwolnieniach. Nowe przepisy tuż-tuż

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast 18 proc. osób wskazało, że muszą odbywać urlopy wakacyjne w konkretnych terminach, określonych przez pracodawcę.

Każdy z pracowników, z powodu uwarunkowań życia prywatnego, termin urlopu wybiera w inny sposób. Na przykład posiadanie dzieci zazwyczaj wiąże się z wyznaczaniem urlopu w okresie szkolnych wakacji. W efekcie łącznie w lipcu i sierpniu urlop ma zamiar odbyć 75 proc. Polaków. Wrześniowy wypoczynek deklaruje 14 proc. Polaków, natomiast tylko 8 proc. badanych wskazuje, że urlop biorą już w czerwcu.

Warto dodać, że czerwiec i wrzesień to miesiące znacznie częściej wybierane przez osoby w wieku 18-24 lat niż przez inne grupy.

Długi wypoczynek

Polacy preferują dłuższe formy (54 proc.), czyli wykorzystanie znacznej części dni urlopowych w jednym ciągu. Zdecydowanie rzadziej rozbijają przerwę na np. dwie tury (31 proc.). Mniejszym zainteresowaniem cieszy się rozłożenie urlopu tak, aby był on uzależniony od tzw. „długich weekendów” (8 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciągiem, w dwóch turach, a może jeszcze inaczej? Raport o polskich urlopach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA