Ci pracują w lesie, a tamten w lukrowanej chatce

Cisza, spokój, drzewa, a pomiędzy nimi...oszklone nowoczesne biuro. Gdzie tak jest? Pod Madrytem. Właśnie tam wśród naturalnej przyrody pracują osoby z firmy architektonicznej Selgas Cano.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ci pracują w lesie, a tamten w lukrowanej chatce

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

26 lut 2013 11:36


Takich oryginalnych miejsc pracy cały czas przybywa. Pracodawcy coraz częściej stawiają na oryginalność. Przykłady możemy mnożyć.

By stworzyć aurę innowacyjności...

Hiszpańska firma Cargo zaadaptowała kontenery przewozowe na boksy dla pracowników.

Z kolei w starym hangarze w północnej części portu w Amsterdamie mieści się biuro Red Bulla. Po wejściu do środka bije w oczy przestrzenność (około tysiąc metrów kw.) i nowoczesność. Motywem przewodnim jest dualizm. Szefostwo firmy wyjaśnia, że wszystko zostało tak zaaranżowane, by pracownicy mogli tworzyć innowacyjne projekty.

Również bardzo oryginalnie jest w siedzibach Facebooka w Krzemowej Dolinie i Google w Zurychu. Biuro Facebooka można było obejrzeć w filmie "The Social Network". Wielu uważa je za jedno z najbardziej designerskich na świecie. Jak można je w skrócie opisać? Pozbawione schematów.

Kolejka górska, zjeżdżalnia, możliwość zamiany stanowiska pracy - z fotela na hamak - między innymi na takie udogodnienia mogą natomiast liczyć pracownicy Google w Zurychu. To z pewnością jedno z najmniej "tradycyjnych" miejsc, w których się pracuje.

Ale to jeszcze nic... Bardzo dużą kreatywnością wykazali się pomysłodawcy urządzenia biura Inventionland w Pittsburgu. Laboratorium znajduje się tam w torze wyścigowym, sala konferencyjna w starym zamczysku, a prezes urzęduje.. w lukrowanej chatce.

A Polska?

Czemu wśród wymienionych przykładów nie ma biur z Polski? Nie bez przyczyny. - U nas jest jeszcze dość tradycyjnie, więc rozwiązania z innej bajki trudno przechodzą. W Madrycie jest więc to możliwe, ale w Polsce sobie nie wyobrażam na razie tego - mówi architekt Zbigniew Kostrzewa.

Nie ma w Polsce takiej ekstrawagancji, ale Kostrzewa zastrzega, że rodzimi pracodawcy coraz częściej myślą o oryginalnych pomysłach na urządzenie biura. - Chcą, by pracownicy utożsamiali się z firmą, w której pracują. Samopoczucie w miejscu zatrudnienia oprócz wynagrodzenia jest jednym z najważniejszych elementów składających się na obraz pracy - sugeruje architekt.

Sam jest autorem platformy CITY. Czym się charakteryzuje? - Oprócz designu, tym, że jest bardziej elastyczna. Idealna do czasowej pracy - wyjaśnia Kostrzewa. Jednym z ważniejszych elementów platformy jest wielofunkcyjne biurko, przy którym pracuje jedna osoba, albo cały zespół. Przykładem wykorzystania CITY jest firma Connect Medica. Biura zaprojektowano według modelu open space. - Teraz jest to podstawowa forma projektowania - przyznaje architekt.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

anonimowy 2013-03-01 11:09:25

W Polsce zawsze wszystko jest później niż na świecie. No ale, może kiedyś się doczekamy pracy w takich warunkach. Porzucimy nudne biurowce, na rzecz pięknego naturalnego otoczenia!