PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Choć nastroje coraz słabsze, co czwarty przedsiębiorca planuje podwyżki

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 9 wrz 2019 13:57

Przedsiębiorcy coraz ostrożniej patrzą w przyszłość. Jak wynika z najnowszego badania  „Busometr" za drugie półrocze 2019 roku, indeks nastrojów wśród przedsiębiorców wyniósł 48,8 punktu. To spory spadek w porównaniu z poprzednim półroczem, kiedy jego wartość wyniosła 55,6 punktu.

Choć nastroje coraz słabsze, co czwarty przedsiębiorca planuje podwyżki
Badanie prowadzone jest regularnie od 2011 roku (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował najnowsze wyniki "Busometru".
  • To prowadzone od 2011 lat badanie nastrojów wśród przedsiębiorców sektora małych i średnich firm. Nowe wyniki poznajemy co pół roku.
  • Ogólna wartość indeksu w porównaniu z poprzednim półroczem mocno spadła. Natomiast nadal optymistyczne nastroje panują w obszarze rynku pracy. 

Na ogólną wartość Indeksu Busometr wpłynął m.in. komponent „koniunktura gospodarcza", który aktualnie uplasował się na poziomie 49 pkt. Zaobserwować można spadek w porównaniu do poprzedniego półrocza (wówczas wartość komponentu wyniosła 55,2 pkt). 31 proc. przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej. 42 proc. zakłada, że nie wystąpią istotne zmiany. Pozostali (27 proc.) uważa, że nastąpi poprawa.

- Mogą – ale nie muszą – to być pierwsze symptomy pogarszania się koniunktury - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. - Oczekiwanie, że koniunktura gospodarcza ulegnie pewnemu pogorszeniu jest naturalne po okresie boomu, zwłaszcza że odczyty nastrojów u naszych zachodnich sąsiadów są coraz gorsze. Podkreślam jednak, że 69 proc. przedsiębiorców twierdzi, iż sytuacja gospodarcza nie zmieni się istotnie, albo wręcz się poprawi. Trudno zatem mówić o wyjątkowo minorowych nastrojach - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rynek pracy na plus

Eksperci ZPP podkreślają, że bez względu na wielkość, region, sektor oraz staż przedsiębiorstwa na rynku nastroje przedsiębiorców w obszarze badanym przez komponent „rynek pracy" kształtują się na optymistycznym poziomie (57,1 pkt). W przypadku „płac" barometr wyniósł 58 pkt., przy czym 25 proc. przedsiębiorców deklaruje zwiększenie wynagrodzenia. W zakresie „zatrudnienia" 22 proc. ankietowanych planuje jego zwiększenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Choć nastroje coraz słabsze, co czwarty przedsiębiorca planuje podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA