PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Chcesz zatrzymać pracowników wysokimi pensjami? To nie wystarczy

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 wrz 2019 20:00

Zarobki są bardzo ważne dla pracowników, jednak tym, co utrzymuje ludzi w firmie na dłużej, jest satysfakcja osiągana z pracy i dobra atmosfera budowana przez kierownictwo oraz działy HR.

Chcesz zatrzymać pracowników wysokimi pensjami? To nie wystarczy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Pensja przyciąga i kusi specjalistę, a kwestie „miękkie” pomagają zbudować z nim dłuższą i dojrzałą relację.
  • Potwierdza to badanie Pracuj.pl - wśród osób, które nie chcą zmieniać swojej pracy, 60 proc. jako powód wskazywało sympatię do organizacji i przełożonych, a 53 proc. dobrą atmosferę w zespole.
  • To właśnie te aspekty życia firmy, poprzez swoje działania, kreują menedżerowie.

Wyniki badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy” potwierdzają tezę, że najczęściej wskazywanymi przyczynami chęci zmiany pracy, poza kwestiami finansowymi, są nowe perspektywy rozwoju i potrzeba bycia docenionym.

Dla firm to wyraźny sygnał, że aby przyciągnąć do siebie najlepsze talenty, które będą chciały pozostać na dłużej, trzeba stworzyć miejsce pracy, w którym pracownik będzie mógł się rozwijać w zgodzie ze swoim charakterem i potrzebami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Badania potwierdzają trendy w rozwoju kadr, które obserwujemy od co najmniej kilku lat. Wysokie zarobki pozostają oczywiście wciąż najważniejszym czynnikiem, przyciągającym talenty do pracy. O presji płacowej mówi 69 proc. firm przebadanych przez NBP. Jednak tym, co utrzymuje pracowników na dłużej, jest satysfakcja osiągana z pracy i dobra atmosfera, budowana przez kierownictwo oraz działy HR. O ile więc pensja przyciąga i kusi specjalistę, o tyle kwestie „miękkie” pomagają zbudować z nim dłuższą, dojrzałą relację - mówi Karolina Bieńkowska, lider zespołu ds. pozyskiwania talentów i promocji marki pracodawcy w grupie Pracuj.

Talenty mają różne potrzeby

Przykładem firmy, która chce, aby pracowali w niej ludzie z różnym doświadczeniem, pochodzeniem i umiejętnościami jest Shell w Krakowie realizujący globalne procesy biznesowe dla Shell. Pracuje tutaj ponad 650 obcokrajowców, co przekłada się na 50 narodowości i 20 języków obcych, którymi ludzie posługują się w pracy.

W Shell Business Operations w Krakowie spotykają się przedstawiciele różnych pokoleń. Najliczniejsza jest grupa pracowników w wieku 30-39 (57 proc.), następna 20-29 (30 proc.), a także 40-49 (12 proc.) i powyżej 50 lat (1 proc.). Dlatego od pewnego czasu w firmie stosuje się tzw. odwrócony coaching, który jest jednym z narzędzi, sprzyjającym pozytywnej wymianie poglądów w miejscu pracy między przedstawicielami różnych pokoleń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcesz zatrzymać pracowników wysokimi pensjami? To nie wystarczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA