Chcesz zarabiać więcej? Ucz się języków obcych

Płynna znajomość jednego języka obcego pozwala na średnie zarobki o 10-20% wyższe niż w przypadku osób, które posługują się wyłącznie językiem ojczystym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz zarabiać więcej? Ucz się języków obcych

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

20 maj 2015 13:54


Płynna znajomość języka obcego, głównie angielskiego, już w pierwszym roku pracy pozwala na średnie zarobki o ok. 5% wyższe niż w przypadku osób, które posługują się wyłącznie językiem ojczystym - później ta wartość przekracza nawet 30%.

Wyższe zarobki

Osobom, które posługują się przynajmniej jednym językiem obcym na poziomie zaawansowanym, łatwiej jest znaleźć dobrą pracę. Z danych portalu Pracuj.pl wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku ok. 45% pracodawców poszukiwało kandydatów płynnie posługujących się językiem angielskim . Na drugim miejscu pod względem popularności był język niemiecki (ok. 9%), na kolejnych m.in. francuski (2%), włoski (1,2%) i hiszpański (0,9%) . Zapotrzebowanie na pracowników dobrze znających język angielski jest najwyższe. Coraz częściej jednak dodatkowym atutem dla pracodawców jest znajomość innego języka obcego.

Poligloci zarabiają więcej

Płynna znajomość jednego języka obcego, głównie angielskiego, pozwala na średnie zarobki o 10-20% wyższe niż w przypadku osób, które posługują się wyłącznie językiem ojczystym . Osoba, która płynnie posługuje się językiem angielskim i jeszcze innym językiem (przede wszystkim: francuskim, hiszpańskim i włoskim) może liczyć często na ponad 30% większe wynagrodzenie niż pracownik, który nie zna języków obcych .

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) za rok 2013 wynika, że w branży usług dla biznesu średnia wysokość wynagrodzenia dla osób posługujących się płynnie językiem angielskim wyniosła 5600 zł brutto. Natomiast ci pracownicy, którzy znali go słabiej, mogli liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 4000 zł brutto . Podobnie jest także w innych sektorach.

Dla przykładu, główny księgowy bez znajomości języka obcego zarabia średnio 5000 tys. zł brutto, natomiast wynagrodzenie dla pracownika na podobnym stanowisku, który bardzo dobrze posługuje się językiem obcym, w niektórych przedsiębiorstwach, przekracza nawet 9000 zł brutto . Co ciekawe, główny księgowy, który bardzo dobrze zna język angielski, może liczyć na wyższą pensję niż osoba zatrudniona w innej firmie na wyższym stanowisku (np. dyrektorskim) posługująca się wyłącznie językiem ojczystym .

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Małgosia 2015-08-18 09:20:34

Jedyny wniosek z tego artykułu jest taki, że warto uczyć się języków. Też po latach zaczęłam ponownie. W końcu angielski to podstawa. Ja postawiłam na samodzielną naukę w domu. Jest taniej, szybciej i co trochę mnie na początku zdziwiło efektywniej. Ja postawiłam na kurs metodą Emila Kresba z Krebsmethod.com (bo nie wymaga specjalnego sprzętu, tylko odtwarzacza) i jestem bardzo zadowolona. Polecam naukę w domu.