×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Chcą zwiększyć zakres medycyny pracy. Dla dobra pracowników

  • KDS
  • 8 sie 2022 17:23

Z naszym zdrowiem psychicznym jest coraz gorzej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan warto rozważyć prowadzenie badań profilaktycznych z tego zakresu w ramach medycyny pracy.

Chcą zwiększyć zakres medycyny pracy. Dla dobra pracowników
W 2020 roku wystawiono półtora miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszej kondycji. Potwierdzają to dane międzynarodowe, jak i nasze rodzime statystyki.
  • Takie wnioski płyną również z przygotowanego przez Konfederację Lewiatan raportu w ramach projektu: „Wzmocnienie dialogu społecznego w Polsce – model inicjowania dialogu społecznego przez stronę pracodawców”.
  • Wynikające z tego faktu nieobecności w pracy oraz mniejsza produktywność pracowników, to nie tylko obciążenie społeczne, ale także realny koszt, który muszą ponieść pracodawcy - przekonuje Konfederacja Lewiatan.
  • Rozwiązaniem tego problemu może być włączenie badań profilaktycznych z tego zakresu do obszaru medycyny pracy. 

Lewiatan powołuje się na badania Eurostatu, z których wynik, że Polska plasuje się w środku stawki państw europejskich w kwestii zadowolenia z wykonywanej pracy. 

Jak wynika z danych ZUS, w 2020 roku wystawiono półtora miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

- Zaświadczenia lekarskie z powodu zaburzeń psychicznych wystawiono w 2020 roku na łączną liczbę 27,7 miliona dni. Zaburzenia psychiczne stoją zatem za 11 proc. ogólnej liczby dni absencji chorobowej. Obserwujemy wzrost liczby dni absencji z tego tytułu w stosunku do 2019 roku aż o 37 proc., podczas gdy liczba zaświadczeń wzrosła o 25 proc. - wyliczała w ubiegłym roku prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Warto dodać, że wydłużyła się także przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego wystawionego z tytułu zaburzeń psychicznych. W 2020 roku wynosiła ona 19 dni, natomiast w roku 2019 było to 17,4 dnia - dodawała szefowa ZUS.

Z badań europejskiego rynku pracy wynika również, że istnieje związek między satysfakcją z pracy a czasem w niej spędzanym. Im dłuższy czas pracy, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się problemów zdrowotnych, również w zakresie zdrowia psychicznego.

A Polacy pracują dużo, 30 proc. z nich spędza w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co daje nam szósty od końca wynik w skali całej Europy.

Lęk przed zwolnieniem

Wpływ na naszą sytuację psychiczną ma również poczucie bezpieczeństwa pracy. Tymczasem Polska znajduje się w czołówce państw, w których pracownicy boją się utraty pracy w ciągu najbliższego pół roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą zwiększyć zakres medycyny pracy. Dla dobra pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA