PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Chcą zwiększenia liczby kobiet w zarządach i promują dobre praktyki

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 22 lis 2019 13:08

Dyskryminacja i nierówność w miejscu pracy wciąż są problemem. Połowa pracowników jest świadkiem takich zachowań - donosi najnowszy raport Fundacji Sukces Pisany Szminką. Organizacja, by promować kobiety, czeka na zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu Bizneswoman Roku.

Chcą zwiększenia liczby kobiet w zarządach i promują dobre praktyki
Adobe Stock
REKLAMA
  • W Polsce wciąż istnieje problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy - wynika z najnowszego raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką. Zjawisko to dostrzega aż 46,3 proc. ankietowanych.
  • Najnowsze dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że kobiety na tych samych stanowiskach wciąż mają niższe płace.
  • Jednak walczą o decyzyjność i godzą role domowe z pracą, co dostrzega coraz więcej mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, którzy włączają się w działania na rzecz promowania różnorodności w swoich firmach oraz szeroko rozumianą aktywizację kobiet w biznesie.

85,3 proc. osób ankietowanych przez Fundację Sukces Pisany Szminką zetknęło się z problematyką różnorodności i równości płci w swoich firmach. Jednocześnie prawie połowa (49,2 proc.) uważa, że pojęcie równouprawnienia płci dotyczy w większym stopniu kobiet, a tylko 5,6 proc., że mężczyzn. Co ciekawe, prawie 38 proc. pytanych osób wskazało, że problem spotyka pracowników obu płci.

Niestety ponad połowa - 58,2 proc. - respondentów była świadkiem jakiejkolwiek dyskryminacji w miejscu pracy. Jeśli problem dotyczyłby kogoś z rodziny - żony lub córki - reakcje byłyby różne. Ponad 70 proc. ankietowanych doradzałoby rozmowę o tym problemie w miejscu zatrudnienia, ale aż 23,2 proc. zaproponowałoby zmianę pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niewielki odsetek osób szukałoby innych rozwiązań, takich jak przyjrzenie się polityce równości w firmie czy rozmowę z osobami, od których doświadczają takich sytuacji. Cieszy fakt, że zaledwie 1,7 proc. nie zrobiłoby nic.

Fundacja szuka mężczyzn wspierających kobiety

Fundacja Sukces Pisany Szminką od dwóch lat nie pozostaje obojętna na zjawisko równości i różnorodności w miejscu pracy.

Z inicjatywy jej prezes i założycielki Olgi Kozierowskiej w październiku 2018 r. powstał klub Champions of Change. To pierwsza taka organizacja w Polsce, zrzeszająca już 11 prezesów dużych firm i walcząca o prawa kobiet w firmach. Druga taka istnieje w Australii, co wyróżnia nasz kraj pod względem walki z nierównością płci.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą zwiększenia liczby kobiet w zarządach i promują dobre praktyki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA