×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cezary Kaźmierczak: Przedsiębiorcy będą mogli wywodzić swoje konstytucyjne prawa z ustawy

  • Autor: PAP/JS
  • 16 mar 2018 17:58

Konstytucja Biznesu to dobra regulacja, poprawia istniejący stan, dzięki niej firmy będą mogły wywodzić przed urzędami swoje konstytucyjne prawa wprost z ustawy - uważa prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Cezary Kaźmierczak: Przedsiębiorcy będą mogli wywodzić swoje konstytucyjne prawa z ustawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

W piątek (16 marca) w KPRM premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji ich reprezentującymi, by porozmawiać nt. Konstytucji Biznesu. Szef rządu mówił m.in., że celem rządu jest budowanie zaufania między administracją a biznesem, równowagi i harmonii w relacjach firm i urzędników. Służyć temu celowi ma właśnie Konstytucja Biznesu. Apelował o działanie "rękę w rękę" na rzecz polskiej gospodarki.

Kaźmierczak powiedział, że Konstytucja Biznesu to dobra regulacja, poprawiająca stan istniejący obecnie. Wskazał, że najważniejszą ustawą w pakiecie jest Prawo przedsiębiorców, które w istotny sposób jest lepsze od obecnej ustawy o działalności gospodarczej.

"Główną przyczyną tego jest wpisanie do ustawy szeregu zasad konstytucyjnych, typu co nie jest zakazane, jest dozwolone itp. W polskim systemie prawnym nie przyjęło się w praktyce wywodzenie swoich praw, czy roszczeń wprost z konstytucji przed sądami, a tym bardziej w urzędach" - powiedział Kaźmierczak.

"Przeniesienie tych zasad na poziom ustawowy pozwala te prawa i roszczenia wywodzić z ustawy. Zobaczymy, jakie znaczenie będzie to miało w praktyce, czy urzędnicy będą te prawa akceptować. Sankcji nie ma co, uważam, jest wadą tej regulacji" - dodał.

Kaźmierczak zaznaczył, że jeśli chodzi o spory sądowe, to nowe regulacje w sposób ewidentny poprawiają sytuację przedsiębiorców, którzy będą się mogli odwoływać wprost do zasad konstytucyjnych.

Szef ZPP powiedział, że nie postrzega obecnych relacji między przedsiębiorcami a administracją jako "tragicznych".

"Te resztki mentalności sowieckiej wśród polskich urzędników ostały się głównie w powiatach, w mniejszych miejscowościach. My od pewnego czasu nie mamy sygnałów o dzikich zachowaniach w większych ośrodkach. Tu sytuacja elementarnego zaufania pomiędzy biznesem, a urzędnikami, przekonania, że mamy wspólne interesy, systematycznie się poprawia. W moim przekonaniu zbyt wolno, niemniej od lat ta poprawa jest" - powiedział. "Nie postrzegam, by biznes był z urzędnikami w stanie wojny" - podkreślił.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cezary Kaźmierczak: Przedsiębiorcy będą mogli wywodzić swoje konstytucyjne prawa z ustawy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Sebus 2018-03-19 16:09:06

    Może dlatego Pan prezes nie ma złych sygnałów bo je ignoruje. Wystąpiłem z ZPP właśnie ze względu na tą ignorancja. Pan prezes tak się cieszy z tego jednego zapisu, przeniesionego z konstytucji że zapomina o tym ile w Polsce jest regulacji zakazów i nakazów. Przy całej szkodliwej dla gospodarki działalności rządu klaskanie w dłonie z powodu jednego artykułu w ustawie jest czymś absurdalnym. Pozostała część tych wielkich ustaw dla biznesu to nic innego jak przepisanie przepisów funkcjonujących już w polskim systemie prawnym. Może Pan prezes potrafi wyjaśnić jaki jeszcze oprócz wpisania zasady konstytucyjnej co nie jest zabronione jest dozwolone, jest w tych ustawach przepis nowy dla poziomu ustawy? Bo we wszystkich wywiadach mówi to samo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA