PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Centralne sterowanie kwitnie. Polscy menedżerowie tkwią w poprzedniej epoce

  • jk
  • 20 wrz 2022 20:00

Polscy top menedżerowie wciąż tkwią w epoce, w której królowało ręczne sterowanie firmą i wciąż mają opory przed większym delegowaniem decyzyjności na pracowników niższych szczebli. Tego typu myślenie może okazać się szczególnym obciążeniem zarządów polskich firm w kryzysie, coraz wyraźniej rysującym się na gospodarczym horyzoncie, gdy o losach firmy może zdecydować elastyczność w radzeniu sobie z potencjalnymi problemami – mówi Arkadiusz Gęsicki z EY.

Centralne sterowanie kwitnie. Polscy menedżerowie tkwią w poprzedniej epoce
Aż 86 proc. ankietowanych prezesów polskich firm uważa, że strategiczne decyzje powinny być podejmowane odgórnie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Aż 86 proc. ankietowanych prezesów polskich firm uważa, że strategiczne decyzje powinny być podejmowane odgórnie - wynika z badania CEO Outlook Survey 2022 przeprowadzonego przez EY. Aż trzy czwarte woli zatrudnić zewnętrznych doradców niż zaufać własnemu zespołowi.
  • Dla porównania niemal połowa prezesów firm zagranicznych (46 proc.) ufa w umiejętności swoich zespołów w kwestii podejmowania właściwych decyzji biznesowych.
  • Jednocześnie trzy czwarte polskich CEO (74 proc.) chętniej nagradza poszczególne osoby za wkład w realizację strategii niż zespoły za kolektywną pracę i wysiłek. W zagranicznych firmach proporcje pomiędzy tymi zachowaniami dzielą się po równo (50 proc. do 50 proc.).

Aż 86 proc. polskich prezesów badanych przez EY uważa, że strategia powinna być realizowana odgórnie. Jedynie 14 proc. prezesów w Polsce ufa, że ich zespoły mogą podejmować trafne decyzje strategiczne i je z sukcesem wdrażać.

Dla porównania, na świecie te wartości rozkładają się praktycznie po równo - niemal połowa (46 proc.) prezesów firm zagranicznych ufa w umiejętności swoich zespołów w kwestii podejmowania właściwych decyzji biznesowych, jedynie 54 proc. prezesów globalnie wierzy w sukces odgórnie realizowanej strategii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: "Dobierałem osoby podobne do mnie, dziś robię odwrotnie". Recepta na sukces Mateusza Kusznierewicza

Równolegle jedynie 24 proc. prezesów polskich przebadanych firm ma przekonanie, że ma wystarczająco dobry zespół, by powierzyć mu wdrożenie strategii w firmie. Aż trzy czwarte ankietowanych zadeklarowało, że chętnie korzysta z pomocy zewnętrznych doradców, aby założenia strategiczne były szybciej wprowadzane w życie.

Globalnie natomiast rozkład głosów zarządzających firmami wierzących w umiejętności własnych pracowników i skłonnych korzystać z pomocy zewnętrznych doradców rozkłada się niemal po połowie (53 proc. do 47 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centralne sterowanie kwitnie. Polscy menedżerowie tkwią w poprzedniej epoce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA