×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cała Europa walczy o pracowników. Polskie firmy nie mają na co narzekać

 • km
 • 29 mar 2023 20:00

2023 rok decyzją Komisji Europejskiej został ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności. Jak podkreślono, głównym celem jest nie tylko pomoc w zdobywaniu odpowiednich umiejętności, ale także wsparcie małych i średnich firm w radzeniu sobie z problemem niedoborów kadrowych.

Cała Europa walczy o pracowników. Polskie firmy nie mają na co narzekać
Średni wskaźnik wakatów w UE osiągnął historycznie wysoki poziom - około 3 proc. (fot. Daniel Tong/Unsplash)
 • Z badań Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy wynika, że do końca 2022 r. średni wskaźnik wakatów w UE osiągnął historycznie wysoki poziom - około 3 proc.
 • Prawie jedna trzecia pracodawców w UE twierdzi, że niedobory kadrowe ograniczają ich zdolność do produkcji i świadczenia usług. Walka o pracowników jest najostrzejsza w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech i Holandii.
 • W 2022 r. 6 proc. europejskich przedsiębiorstw miało trudności ze znalezieniem specjalistycznych umiejętności w zakresie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne).

Przed krajami Unii Europejskiej wiele wyzwań. Gospodarki krajów unijnych wychodzą z pandemii COVID-19, muszą poradzić sobie z realizacją celów ekologicznych i cyfrowych, mierzyć się z wyzwaniami społecznymi (depopulacja, starzenie się społeczeństwa, jakość służby zdrowia).

Kolejnym ogromnym wyzwaniem, przede wszystkim dla firm, są niedobory siły roboczej, które blokują lub spowalniają wiele niezbędnych procesów rozwojowych. 

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2023 został ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności.

- Pomaganie ludziom w zdobywaniu odpowiednich umiejętności oraz pomaganie firmom, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, w rozwiązywaniu problemu niedoborów kadrowych to cel na ten rok - uzasadnia Komisja.

Jak zaznaczają unijni urzędnicy, zlikwidowanie problemu luki kadrowej wymaga analizy przyczyn takiej sytuacji, w tym kwestii związanych z poziomem wynagrodzeń, warunków pracy czy segregacji płciowej w miejscu pracy.  

Jaka jest skala niedoborów kadrowych i gdzie jest największy problem?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Cała Europa walczy o pracowników. Polskie firmy nie mają na co narzekać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomasz 2023-04-04 19:40:41

  Patologia pracy w Polsce, umowa zlecenie i najniższa krajowa. Pracownik nic wtedy nie znaczy, po coś przecież utworzono Kodeks Pracy. Takich łajdackich firm jest w Polsce sporo.

 • Lolo 2023-04-03 07:55:15

  Polskie firmy nie zasługują na pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA