Były minister Rumunii i biznesmeni skazani za korupcję w sprawie Microsoftu

• Były minister i trzej rumuńscy biznesmeni zostali skazani w poniedziałek (3.10) na kary do sześciu lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę łącznej kwoty ok. 18 mln euro w ramach procesu dotyczącego zakupu licencji firmy Microsoft.
• Trzej biznesmeni zostali oskarżeni o to, że zażądali ponad 26 mln euro od rumuńskiego dystrybutora produktów Microsoft.
• W zamian obiecali wpłynięcie na rząd, by przedłużony został kontrakt na zakup licencji wydawanych przez amerykańskiego giganta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Były minister Rumunii i biznesmeni skazani za korupcję w sprawie Microsoftu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

3 paź 2016 19:41


Decyzja Sądu Kasacyjnego jest ostateczna. Pod koniec marca czterej oskarżeni zostali skazani przez sąd pierwszej instancji na mniej surowe kary - do trzech lat bezwzględnego więzienia i konfiskatę w sumie równowartości 10 mln euro. Zarzuty dotyczą prania pieniędzy, nadużycia wpływów i brania łapówek w sprawie sięgającej lat 2000.

Trzej biznesmeni zostali oskarżeni o to, że zażądali ponad 26 mln euro od rumuńskiego dystrybutora produktów Microsoft. W zamian obiecali wpłynięcie na rząd, by przedłużony został kontrakt na zakup licencji wydawanych przez amerykańskiego giganta. Część tych pieniędzy, czyli ok. trzech milionów euro, trafiło do ówczesnego ministra łączności (2008-2010) Gabriela Sandu. W poniedziałek został on skazany na trzy lata więzienia.

Głównym pośrednikiem w sprawie był biznesmen Gheorghe Stefan, ówczesny mer miasta Piatra Neamt, w północno-wschodniej części kraju. Usłyszał on w poniedziałek najsurowszy wyrok - sześciu lat więzienia.

Pozostali oskarżeni - wpływowy biznesmen Dorin Cocos i przedsiębiorca Nicolae Dumitru - zostali skazani na kary dwóch lat i czterech miesięcy więzienia.

Według prokuratury antykorupcyjnej rumuński rząd zapłacił w 2004 roku 54 mln dolarów za zakup licencji, "z czego 20 mln stanowiły prowizje, których domagały się osoby zamieszane w kontrakt, zarówno w ministerstwach, jak i prywatnych firmach".

W 2013 roku "Wall Street Journal" informował o dochodzeniu prowadzonym z kolei przez władze amerykańskie i dotyczącym Microsoftu i niektórych jego partnerów z powodu podejrzeń korupcji urzędników rządowych w Chinach, Włoszech i Rumunii w zamian za załatwienie kontraktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.