PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Byli szefowie Zakładów Chemicznych Rudniki uniewinnieni

  • Autor: PAP/JS
  • 16 mar 2017 14:18

Byli członkowie kierownictwa Zakładów Chemicznych Rudniki zostali uniewinnieni od zarzutu niegospodarności w związku z zawieraniem transakcji dotyczących opcji walutowych, na których spółka straciła 13 mln zł.

Byli szefowie Zakładów Chemicznych Rudniki uniewinnieni
Orzeczenie zapadło przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, który rozpoznawał apelację prokuratury od wyroku w I instancji. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

• Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.

• Sędzia powiedział, że w sprawie chodziło tak naprawdę o granice swobody gospodarczej - czy menedżerowie mają zawsze działać w sposób zachowawczy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• "Kiedy nie oczekuje się od menedżerów odwagi, trudno oczekiwać wzrostu gospodarczego" - mówił sędzia.

• Sprawa opcji walutowych stała się głośna przed kilkoma laty, gdy okazało się, że wiele firm w całym kraju - zarówno tych małych, jak i spółek giełdowych - straciło na takich umowach mnóstwo pieniędzy.

Orzeczenie zapadło przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, który rozpoznawał apelację prokuratury od wyroku w I instancji. W październiku ubiegłego roku, w powtórzonym procesie, Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił wszystkich oskarżonych. W czwartek (16 marca) tamto orzeczenie zostało utrzymane w mocy.

Sędzia Arkadiusz Cichocki mówił w czwartek w uzasadnieniu wyroku, że istotą tej sprawy było ustalenie, czy oskarżeni mogli przewidzieć, że zawarcie transakcji opcji walutowych może grozić wielomilionowymi stratami. Podobnie jak wcześniej sąd I instancji, także sąd apelacyjny uznał, że nie mieli takiej możliwości, bo cała sytuacja wynikła z nadzwyczajnych, nieprzewidywalnych okoliczności - światowego kryzysu finansowego. Ich zachowania nie można wiązać przyczynowo z powstaniem szkody, bo to zagrożenie było dla nich nierozpoznawalne - uznał sąd.

Sędzia podkreślił, że prawo karne nie może zabezpieczać przed każdym ryzykiem i wywoływać "efektu mrożącego". "W realiach tej sprawy chodzi tak naprawdę o pryncypia, o granice swobody gospodarczej - czy menedżerowie mają zawsze działać w sposób zachowawczy, czy jakieś rozsądnie skalkulowane ryzyko nie jest wliczone w działalność gospodarczą. To jest istotą działalności gospodarczej, że jest ona podejmowana w warunkach ryzyka" - powiedział sędzia.

"Kiedy nie oczekuje się od menedżerów odwagi, trudno oczekiwać wzrostu gospodarczego. Z działalności gospodarczej, podejmowanej w sposób odważny, czasem ryzykowny w granicach rozsądku, wynika sukces gospodarczy państwa. Złym gospodarzem jest ten, który podejmuje zachowania zachowawcze, który nie podejmuje innowacji, także na rynku finansowym" - dodał Cichocki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Byli szefowie Zakładów Chemicznych Rudniki uniewinnieni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA