PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Branża sportowa a rynek pracy. Prawie 3 mld zł wynagrodzeń, 109 tys. miejsc pracy

W 2018 roku branża sportu wygenerowała łącznie blisko 3 mld zł wynagrodzeń. Jest to równowartość kwoty, którą w kopertach dostają wszyscy nowożeńcy w danym roku - wynika z raportu „Polski rynek sportu” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 sie 2019 20:00
Branża sportowa a rynek pracy. Prawie 3 mld zł wynagrodzeń, 109 tys. miejsc pracy
W 2018 roku branża sportu wygenerowała łącznie blisko 3 mld zł wynagrodzeń (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • PIE opublikował raport, z którego dowiemy się, jaki wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju ma branża sportowa. 
  • Okazuje się, że całkiem duże. I nie chodzi tu wyłącznie o korzyści, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu.
  • Straty, które wynikają z nieuprawiania sportu, szacuje się na około 7 mld zł, z czego 85 proc. to koszty absencji.

Ja wylicza PIE w raporcie, w 2018 roku branża sportu wygenerowała łącznie blisko 3 mld zł wynagrodzeń. Jak podają autorzy raportu, kwotę tę można porównać do sumy, którą w kopertach dostają wszyscy nowożeńcy w danym roku. Co więcej, każde zarobione 1000 zł przyczynia się do generowania dodatkowych 700 zł wynagrodzeń wśród pracowników całej gospodarki w Polsce. 

Sport najbardziej wpływał na wysokość wynagrodzeń w handlu, energii i usługach komunalnych, nieruchomościach i ochroniarstwie, usługach finansowych i ubezpieczeniowych, reklamie, informacji i komunikacji oraz w turystyce, kulturze i rozrywce. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okazuje się, że osoby związane z szeroko rozumianym sportem stworzyły na rynku w 2018 roku blisko 109 tys. miejsc pracy. - Taka liczba pozwoliłaby znaleźć pracę co 8. bezrobotnemu w całej Polsce - zaznaczają w PIE.

Każde 100 miejsc pracy, jakie zajmują osoby z branży sportu, przyczynia się do generowania dodatkowych 60 miejsc pracy dla pracujących w całej gospodarce w Polsce. PIE wskazał, że najwięcej miejsc pracy związanych ze sportem utrzymywało się w handlu, następnie w rolnictwie, nieruchomościach i usługach ochroniarskich, turystyce, kulturze i rozrywce, energii i usługach komunalnych oraz w budownictwie.

Kosztowny jak brak aktywności sportowej

Pracodawcy nie powinni wątpić w to, że zachęcanie podwładnych do ruszania się przyniesie namacalne korzyści. Gdyby bowiem co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie ćwiczyć, to koszt absencji pracowniczych zmalałby o 3 mld zł. Dzięki temu liczba pracujących wzrosłaby o - bagatela - 100 tys. osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża sportowa a rynek pracy. Prawie 3 mld zł wynagrodzeń, 109 tys. miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA