PARTNERZY PORTALU

Branża rozgrzana do czerwoności. Trzeba wybrać między mieć a być

- Recesja i zwolnienia za oceanem dotyczą nie tylko dużych firm IT, ale także programistów działających na freelansie, co w mojej ocenie powinno nieco schłodzić rynek pracownika i spowodować dalej idącą konsolidację polskiej branży – wyjaśnia Marcin Bartoszuk z SoftwareHut. Co czeka branżę IT w najbliższym czasie?

Branża rozgrzana do czerwoności. Trzeba wybrać między mieć a być
Odsetek osób pracujących w grupie TenderHut powyżej 5 lat wynosi 20 proc. (fot. Christina Wocintechchat/Unsplash)
REKLAMA
  • Z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że aby udział specjalistów IT w Polsce był taki sam jak w Unii Europejskiej, brakuje ich ok. 147 tys.
  • - Pandemia dla sektora IT spowodowała jedno – skurczyła jeszcze bardziej naszą globalną wioskę. Rozwój telepracy dał dostęp do specjalistów spoza wielkich miast, co jest zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem. Rosnący popyt na usługi programistów, ich globalna podaż oraz wzrost inflacji spowodowały, że i tak większe niż przeciętne wynagrodzenia poszybowały w górę – zauważa Marcin Bartoszuk.
  • - Myślę, że warto obalać mit związany z astronomicznymi wynagrodzeniami na starcie w IT – mówi Anna Pogorzelska.

Rynek IT rozgrzany jest jak żaden inny. Jakie są plusy i minusy tego, co zaczęło się dziać w marcu 2020 roku?

Anna Pogorzelska, HR manager w Grupie TenderHut: Rozgrzany to dobre określenie. Na rynek pracy w IT należy spojrzeć globalnie. Znaczna część firm programistycznych znajdujących się w Polsce operuje przynajmniej na europejskich, a często także ogólnoświatowych rynkach takich jak USA, Kanada czy region Azji i Pacyfiku. W Polsce, według najnowszych danych, niedobór programistów kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy osób. Jednak w branży IT mówi się nawet o możliwości zatrudnienia do 300 tysięcy pracowników. Te optymistyczne z punktu widzenia pracowników dane studzone są jednak przez masowe zwolnienia u gigantów technologicznych w USA czy zjawisko wielkiej rezygnacji i wynikające z tego spowolnienie niektórych branż. Opisane zależności pokazują duży niepokój w branży, której rozgrzanie, a raczej przegrzanie, wzmagane jest poprzez recesję na światowych rynkach.

Anna Pogorzelska, HR manager w Grupie TenderHut (fot. mat. pras.)
Anna Pogorzelska, HR manager w Grupie TenderHut (fot. mat. pras.)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża rozgrzana do czerwoności. Trzeba wybrać między mieć a być

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA