PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Branża ma problemy. Długi firm na bazarach to ok. 80 mln zł

  • Autor: PAP
  • 24 lip 2022 11:46

Długi firm handlujących na bazarach to ok. 80 mln zł - wynika z informacji Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Zaznaczono jednak, że klientów na targowiskach przybywa, ponieważ w czasach inflacji, ceny są tam atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach.

Branża ma problemy. Długi firm na bazarach to ok. 80 mln zł
Liczba bazarów i targowisk zmalała (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Od marca 2020 roku do maja 2022 długi firm zajmujących się sprzedażą na targowiskach i straganach wzrosły o ok 8 mln zł do 79,4 mln zł. 
  • Średnie przeterminowane zadłużenie firmy handlującej na bazarze, licząc łącznie kredyty i faktury, wynosi 27 353 zł, zaś reprezentanta całego handlu detalicznego 73 383 zł. 
  • Liczba bazarów i targowisk zmalała. Z danych GUS wynika, że w 2020 r było ich 8,5 tys. w porównaniu z 9 tys. w roku poprzednim. Stałych targowisk ubyło o 37 - do 2122. 

Jak wskazano w komunikacie, bazarom i targowiskom sprzyja nie tylko bogata oferta sezonowych owoców i warzyw, ale też niższe ceny m.in. artykułów przemysłowych i odzieżowych, które przyciągają klientów szukających oszczędności.

Według autorów publikacji większy ruch między straganami może pomóc handlującym tam przedsiębiorcom uregulować niemal 80 mln zł zaległości u dostawców i w bankach, albo chociaż 8 mln zł, które - jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK - przybyło targowiskom tylko w czasie pandemii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyliczono, że od marca 2020 roku do maja 2022 długi firm zajmujących się sprzedażą na targowiskach i straganach wzrosły o ok 8 mln zł do 79,4 mln zł. Z danych BIG InfoMonitora wynika, że zaległości handlu targowego stanowią zaledwie 3 proc. całości przeterminowanych zobowiązań całego handlu detalicznego, które - jak wyliczono - stanowią już ponad 2,6 mld zł (podczas pandemii wzosły o 204 mln zł).

Napisano, że średnie przeterminowane zadłużenie firmy handlującej na bazarze, licząc łącznie kredyty i faktury, wynosi 27 353 zł, zaś reprezentanta całego handlu detalicznego 73 383 zł. "Wielu przedsiębiorców mówi, że łączy finanse firmowe z prywatnymi i niejeden kredyt zaciągnięty na gospodarstwo domowe służy właśnie rozwojowi biznesu. W handlu detalicznym jest to szczególnie widoczne. Przeterminowane o min. 30 dni prywatne kredyty ma co trzeci przedsiębiorca będący właścicielem sklepu. Ale na tym tle biznes targowy akurat wyróżnia się pozytywnie, bo odsetek ten wynosi 21 proc." - zwraca uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża ma problemy. Długi firm na bazarach to ok. 80 mln zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA