PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Branża konsultingowa wychodzi na prostą. Ale w różnym tempie

  • Autor: PAP/aw
  • 14 lip 2022 7:44

Zadłużenie firm konsultingowych na polskim rynku wynosi 263,1 mln zł, dla porównania we wrześniu 2021 r., czyli w czasie pandemii, było to 345,8 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na pieniądze od firm konsultingowych czekają przede wszystkim banki, ubezpieczyciele i firmy windykacyjne.

Branża konsultingowa wychodzi na prostą. Ale w różnym tempie
Branża konsultingowa jest zwykle postrzegana przez pryzmat dużych, wiodących korporacji, a to często małe firmy (fot.shutterstock)
REKLAMA
  • Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów ws. zaległości płatniczych branży konsultingowej obejmują firmy prawnicze, rachunkowo-księgowe, doradztwa podatkowego oraz związane z zarządzaniem.
  • Ich zadłużenie to obecnie 263,1 mln zł, średni dług sięga 36,3 tys. zł, a liczba dłużników 7 tys. 249 - najwięcej w ujęciu historycznym.
  • Spośród regionów najwyższe zadłużenie - 96 mln zł - obciąża firmy konsultingowe z Mazowsza.

Według KRD w 2018 r. zaległości finansowe podmiotów z branży konsultingowej wynosiły 184 mln zł. Miało je 5413 firm. Średnie zadłużenie sięgało wówczas 34 tys. zł. We wrześniu 2021 r., czyli w czasie pandemii, suma niezapłaconych faktur i rachunków wzrosła do 345,8 mln zł, liczba dłużników - do 7228, a przeciętna kwota niezapłaconych faktur i rachunków do 47,8 tys. zł.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zaznaczył w rozmowie z PAP, że branża konsultingowa jest zwykle postrzegana przez pryzmat dużych, wiodących korporacji zajmujących się doradztwem podatkowym i audytem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Tymczasem tworzy ją także liczna grupa mniejszych firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych" - wskazał.

Dodał, że gros długu obciąża właśnie JDG-i. Mają one do zapłacenia 140,5 mln zł. Z kolei przedsiębiorstwa i instytucje 121,7 mln zł. Reszta, czyli 888 tys. zł, to długi spółek cywilnych - wyjaśnił Łącki.

Zgodnie z danymi KRD, najbardziej zadłużone są podmioty zajmujące się doradztwem związanym z zarządzaniem. Przypada na nie 109,9 mln zł zaległości. Spółki prawnicze mają do oddania 64,4 mln zł, a prowadzące działalność rachunkowo-księgową i doradztwo podatkowe - 62 mln zł.

Pod względem średniego zadłużenia, prym wiodą podmioty zajmujące się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi - na jedną firmę przypada przeciętnie 54,1 tys. zł zaległości. Drudzy są prawnicy z 43,6 tys. zł, a trzeci doradcy odpowiedzialni za zarządzanie, ze średnią kwotą długu 42,8 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża konsultingowa wychodzi na prostą. Ale w różnym tempie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA