BPSC: Analityka i zarządzanie efektywnością spędzają sen z powiek HR-owcom

• Największymi wyzwaniami dla HR-owców są: przywództwo, kultura i zaangażowanie, szkolenia i rozwój oraz analityka HR.
• Analityka i zarządzanie efektywnością - zaledwie co piąta firma czuje się przygotowana, by zmierzyć się z wyzwaniami w tych obszarach.
• Zdaniem Anny Owoc z BPSC odchodzi się od postrzegania HR jako obszaru wyłącznie wspierającego realizację strategii przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPSC: Analityka i zarządzanie efektywnością spędzają sen z powiek HR-owcom

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lut 2016 16:08


Firma BPSC, dostarczająca rozwiązania wspierające zarządzanie kapitałem ludzkim zapytała specjalistów, kierowników i dyrektorów HR o największe wyzwania, przed jakimi dziś stoją i poprosiła o wskazanie stopnia ich przygotowania w danym obszarze.

Ankietowani bez chwili wahania wskazali na przywództwo (88 proc.), kulturę i zaangażowanie (83 proc.), szkolenia i rozwój (77 proc.) oraz analitykę HR (73 proc.) jako na te obszary, w których dostrzegają największe wyzwania.

Najmniejsze znaczenie przypisali obszarom takim jak „maszyny jako talenty”, „pracownicy na żądanie” oraz „wszechobecne dane osobowe”. Ponad 20 proc. badanych uznało je za nieistotne.

Analityka piętą achillesową

Ciekawe są wyniki pokazujące stopień przygotowania organizacji na wyzwania. Z badania przeprowadzonego przez BPSC wynika, że w największym stopniu firmy przygotowane są w obszarze przywództwa (43 proc.) oraz szkoleń i rozwoju (41 proc.).

Na drugim biegunie znalazło się zarządzanie efektywnością (tylko 20 proc. firm czuje się przygotowanych, by zmierzyć się z wyzwaniami w tym obszarze) oraz HR i analityka. Zaledwie 19 proc. ankietowanych jest przygotowanych na to wyzwanie.

- Rosnące znaczenie analityki danych zauważyliśmy już kilka miesięcy temu analizując ogłoszenia o pracę skierowane do HR-owców. W ponad 20 proc. analizowanych przez nas przypadków pracodawcy oczekiwali od kandydatów umiejętności analitycznych. Zwracali uwagę na umiejętność tworzenia raportów, prognoz i analiz m.in. w oparciu o dane zawarte w systemie ERP. W dalszym ciągu istotne są kwalifikacje w obszarze oceny efektywności i osiągnięć pracowników oraz monitorowania kluczowych wskaźników HR – zwraca uwagę Anna Owoc, specjalista ds. kontraktów w BPSC.

Jej zdaniem wynika to z tego, że odchodzi się od postrzegania HR-u jako obszaru wyłącznie wspierającego realizację strategii przedsiębiorstw, coraz częściej ma on kreować, wpływać na wyniki firmy. Pracodawcy wracają do podstaw analizy i wyceny pracy, odchudzania działań i procesów HR oraz badania ich efektywności.

Polak, Amerykanin: dwa bratanki

Porównanie wyników badania BPSC z opublikowanym w ubiegłym roku raportem Deloitte „Global Human Capital Trends 2015. Leading in the new world of work” pokazuje czytelną analogię: HR-owcy w Polsce i za granicą mierzą się z podobnymi wyzwaniami, ale w różnym stopniu są do nich przygotowani.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.