Polacy, Chorwaci, Słoweńcy i Rumuni przez cztery lata stracili zapał do wyjazdów zagranicznych - takie wnioski płyną z ogólnoświatowego badania migracji zarobkowej przeprowadzonego przez Boston Consulting Group (BCG). Zmieniły się też preferencje migracji na całym świecie.
-
- •28 cze 2018 14:06

- Polacy nie są tak skłonni wyjeżdżać za pracą, bo sytuacja ekonomiczna w kraju poprawiła się przez ostatnie cztery lata.
- Krajem, który najchętniej wybraliby migranci na świecie, jako cel podróży, są Stany Zjednoczone.
- Do USA chcą migrować praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Przekonuje do kraju język angielski i status państwa otwartego, mimo polityki administracji Donalda Trumpa.
- Pozycję lidera straciła Wielka Brytania. Badacze przypisują ten spadek brexitowi.
Zgodnie z opublikowanym w czerwcu, czteroletnim badaniem BCG zmianie uległy preferencje migracji zarobkowej na świecie. Stany Zjednoczone wyprzedziły Niemcy i Wielką Brytanię jako wymarzony cel migracji. Nasi zachodni sąsiedzi poprawili swoją pozycję wchodząc na drugie miejsce. Wielka Brytania, choć zmieściła się na podium, straciła pozycję lidera.
Polska w przytoczonym badaniu nie pojawia się w pierwszej dziesiątce państw docelowych migracji. Jest natomiast wśród państw, w których poprawiające się warunki ekonomiczne przekonują do pozostania w ojczyźnie.
Czytaj też: Niespodziewany efekt ceł Trumpa
"Europa Środkowo-Wschodnia doświadczyła w ostatnich latach inwestycji a gospodarki krajów regionu rosną szybciej niż globalna średnia" czytamy we wnioskach bostońskiej firmy. Gotowość Polaków i ich regionalnych kolegów do zmiany miejsca zamieszkania spadła na tyle, że względem 2014 r. (ostatnia edycja analizy BCG) jesteśmy poniżej światowej średniej.
Polska i jej sąsiedzi nie są wyjątkiem, bo na całym świecie spadła gotowość do migracji zarobkowej. W ujęciu globalnym deklarujących gotowość wyjazdu jest o 7 proc. mniej niż w 2014. Cztery lata temu 63 na 100 ankietowanych było gotowych opuścić kraj zamieszkania.
Dlaczego USA?
W tych samych wnioskach dowiadujemy się, dlaczego Stany Zjednoczone wysunęły się na prowadzenie. O pozycji USA zadecydowały głosy pracowników z Ameryki Południowej i Łacińskiej, z Wysp Karaibskich i z Afryki. USA jest też na drugim miejscu wśród deklarujących gotowość do migracji w krajach arabskich i w Europie.


KOMENTARZE (5)