Blisko połowa wycieków danych z firm to wina szeregowych pracowników

Pracownicy są odpowiedzialni za blisko połowę wszystkich wycieków poufnych danych z przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Z badań Global Data Leakage Report 2013 wynika, że wśród źródeł utraty danych tylko 1,1 proc. stanowią odpowiadający za bezpieczeństwo informacji administratorzy IT, natomiast, aż 49,5 proc. to szeregowi pracownicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Blisko połowa wycieków danych z firm to wina szeregowych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Portal Spożywczy

www.portalspozywczy.pl

26 sie 2014 15:05


Przyczyną tego zjawiska jest nieprzestrzeganie podstawowych norm bezpieczeństwa, brak wiedzy oraz niedbalstwo.

Czytaj też: Pracownicy wynoszą tajemnice z firm

- Bezpieczeństwo informacji jest tematem dość często poruszanym przez ekspertów w mediach, jednak niestety mało z tego wynika. W 2013 roku liczba wycieków wzrosła o ok. 23 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Prawda jest taka, że niewielu przedsiębiorców i urzędników ma odpowiednią wiedze i kompetencje, aby w efektywny sposób dbać o bezpieczeństwo danych w organizacjach, w których pracują - mówi Marcin Sobaniec, ekspert HSM Polska, producenta urządzeń do recyklingu z zakresu techniki biurowej.

- Z badań Global Data Leakage Report 2013 wynika, że 85 proc. wszystkich wycieków informacji zawiera dane osobowe. Dopóki problem wycieków będzie traktowany w kategorii sensacji, dopóty będziemy się z nim spotykali, co naraża wszystkich na zbędne ryzyko. Potrzebna jest rzeczowa i merytoryczna dyskusja na temat rażących zaniedbań podstawowych norm bezpieczeństwa przede wszystkim mających miejsce w instytucjach publicznych, w których swoje źródło ma blisko 31 proc. wszystkich przypadków utraty informacji poufnych, a w blisko 95 proc. są to dane szczególnie wrażliwe np. PESEL, NIP, REGON, rachunki bankowe - dodaje.

Czytaj też: Polaków rozmowy o zarobkach. Tak szczerze jeszcze nie było

- Do wyeliminowania problemu utraty poufnych danych potrzebne są długoterminowe działania, budowanie wśród pracowników świadomości zagrożeń jakie niosą ze sobą wycieki oraz wykorzystanie nowoczesnych maszyn do utylizacji nośników danych. Eksperci biją na alarm ponieważ według badań Global Data Leakage Report 2013 liczba celowych wycieków danych wzrosła w ostatnich 6 latach blisko pięciokrotnie - mówi również ekspert HSM Polska.

HSM Polska informuje, opierając się na raporcie amerykańskiej agencji badawczej InfoWatch, że osoby pracujące na krótkoterminowych kontraktach są źródłem ok. 24 proc. wycieków danych, czyli prawie co czwartego. Kadra zarządzająca jest źródłem 6,4 proc., natomiast byli pracownicy przyczyniają się do 4,6 proc. wszystkich przypadków utraty informacji.

Firma HSM należy do producentów urządzeń do recyklingu z zakresu techniki biurowej i ochrony środowiska. Jest dostawcą pras belujących, profesjonalnych systemów prasujących i niszcząco-prasujących dla przemysłu surowców wtórnych oraz biurowych niszczarek dokumentów i nośników danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.