×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Blisko połowa firm ma problem z zamówieniami

 • Autor: PAP/AT
 • 9 maj 2022 10:00

44 proc. przedsiębiorców skarży się na mniejsze zamówienia - wynika z badania dla Krajowego Rejestru Długów. Przez wojnę na Ukrainie problemem jest też m.in. rezygnacja z zaplanowanych projektów lub zleceń, opóźnianie płatności za produkty lub usługi - dodano.

Blisko połowa firm ma problem z zamówieniami
44 proc. firm skarży się na mniejsze zamówienia (fot. fotolia)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • 38 proc. właścicieli firm z sektora MŚP uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska ma lub będzie miała negatywny wpływ na ich działalność.
 • Są to m.in.: wstrzymywanie płatności za produkty lub usługi; opóźnianie płatności za produkty lub usługi; prośba o dłuższe terminy płatności na fakturach; rezygnacja z zaplanowanych projektów lub zleceń; zmniejszenie wartości składanych zamówień; odraczanie zaplanowanych projektów lub zleceń.
 • Najwięcej, bo 44 proc. badanych przedsiębiorców, skarży się na zmniejszenie wartości składanych zamówień. Najczęściej uskarżają się na to firmy z branży handlowej i budowlanej.

Według badania "Biznes a Ukraina" przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów, 38 proc. właścicieli firm z sektora MŚP uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska ma lub będzie miała negatywny wpływ na ich działalność. Skłania to przedsiębiorców "do podejmowania decyzji mających na celu lepszą ochronę własnych interesów".

Są to m.in.: wstrzymywanie płatności za produkty lub usługi; opóźnianie płatności za produkty lub usługi; prośba o dłuższe terminy płatności na fakturach; rezygnacja z zaplanowanych projektów lub zleceń; zmniejszenie wartości składanych zamówień; odraczanie zaplanowanych projektów lub zleceń. Średnio co trzeci przedsiębiorca doświadczył ze strony kontrahentów takich zachowań, tłumaczonych przez nich wojną na Ukrainie.

Najwięcej, bo 44 proc. badanych przedsiębiorców, skarży się na zmniejszenie wartości składanych zamówień. Najczęściej uskarżają się na to firmy z branży handlowej (57,4 proc. wskazań) i budowlanej (56,13 proc.). Jest to też problem w firmach średnich - 47 proc. (zatrudniających od 50 do 249 osób) i zlokalizowanych w regionie północnym (kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) - 78,7 proc.

Jak zwrócił uwagę Dariusz Szkaradek, prezes firmy faktoringowej NFG, współpracującej z KRD, firmy decydują się tylko na konieczne zakupy, akumulując środki finansowe i czekając na lepsze warunki do inwestowania. "Jest to poważnym problem dla dostawców, którzy dotychczas zbywali większe ilości towarów, a teraz, na skutek decyzji kontrahentów, muszą je magazynować lub szukać nowych możliwości zbytu" - zaznaczył. Dodał, że mniejsza sprzedaż oznacza dla przedsiębiorstwa m.in. gotówkę zamrożoną w niesprzedanym towarze.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Blisko połowa firm ma problem z zamówieniami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zjaac 2022-06-07 12:09:42

  Sprawdzać w KRD z kim się ma do czynienia i po kłopocie ;)

 • Mazan 2022-06-06 17:29:29

  Czy ktoś móglby powiedzieć w jaki sposób należy :rzopocząć tę współpracę z krd żeby móc sprawdzać przyszłych klientow/wspolnikow? Trzeba sie do nich zglosić czy jak to wyglada?

 • Obiwan 2022-05-30 02:09:22

  No na KRD zawsze dobrze przedstawione wszystko, niestety coraz więcej niepewnych współprac, ale plus że wszystko można zobaczyć i mieć pewność

 • czin 2022-05-13 23:43:36

  Dlatego ja sprawdzam każdego kontrahenta w KRD, lepiej sprawdzić czy firma, z którą podpisujecie umowy ma długi czy nie.

  • chawul 2022-05-29 11:11:27

   No właśnie i potem się robi taki łańcuszek że jeden nie płaci bo jeden jest dłużnikiem to nie zapłaci i firma zostaje bez pieniędzy. W KRD można sprawdzić z kim chcecie robić biznes czy nie jest przypadkiem dłużnikiem. To wiele ratuje.

 • Mati 2022-05-11 16:54:56

  Magazynowanie to jest niestety masakra. No i wszędzie te opóźnienia, spozninenia. Z kim nie gadam to ten sam probem, chociaz ostatino cos tam mi sie poprawilo, nie powiem, ale to z racji rekomendacji ze środowiska dotyczacej faktoringu właśnie, a dokładnie, Finea. Bardzo szybko odzyskalem plynność finansową, można bez problemu wypłacać pensje czy więcej inwestować. Chociaż tyle na te ciężkie czasy. To jest lepsze, niż kredyt, bo oni nie patrzą na twoją zdolność.

  • pablo 2022-05-11 20:55:05

   O właśnie sam zastanawiam się nad Finea, znajomy też polecił. Długo się czeka na załatwienie formalności?

   • MATI 2022-05-12 15:28:22

    nie nie, no właśnie bardzo krótko, aż miło. SUper jest z nimi kontakt, wszystko pełna transparencja.

  • Rob 2022-05-16 22:59:42

   Niestety przez te opóźnienia tracę płynność co prowadzi do kolejnych komplikacji, błędne koło.... Gdzieś już mi się ten cały faktoring i finea obiły o uszy. Chyba muszę zapoznać się więcej w tym temacie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA