41 proc. pracodawców uważa, że utrudnieniem w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami jest brak wiedzy na temat postępowania z tą grupą pracowników. 64 proc. jako przeszkodę wskazało brak doświadczenia we współpracy z nimi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację TAKpełnosprawni w pierwszej połowie 2021 roku.
- km
- •4 kwi 2022 10:44

- Większość ankietowanych pracodawców twierdzi, że nie widzi różnicy między pracą osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnymi, a część uważa, że osoby z niepełnosprawnościami pracują nawet lepiej - wyjaśnia Agata Robińska.
- Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, 2,5 mln, czyli ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnościami nie miało w latach 2018-2020 pracy ani jej nie szukało.
- Jednym z najnowszych inicjatyw realizowanych przez Fundację TAKpełnosprawni jest poradnik „Słowa mają moc!”, który zawiera wskazówki, jak pisać i mówić o osobach z niepełnosprawnościami.
- Przeprowadzone przez nas badanie potwierdza, że głównym wyzwaniem jest edukacja społeczna, której potrzebują obie strony. Osoby z niepełnosprawnościami to pracownicy tacy sami jak osoby w pełni sprawne. Większość ankietowanych pracodawców twierdzi, że nie widzi różnicy pomiędzy pracą osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnymi, a część uważa, że osoby z niepełnosprawnościami pracują nawet lepiej - wyjaśnia Agata Robińska, prezes zarządu w Fundacji TAKpełnosprawni.
Zobacz: Chcieliby, ale się boją. To blokuje pracodawców przed zatrudnieniem niepełnosprawnych
Fundacja z firmą Job Impulse postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom pracodawców wprowadzając ofertę warsztatów, szkoleń oraz innych inicjatyw mających na celu tworzenie różnorodnych miejsc pracy.
- Od lat z sukcesem zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami we własnych strukturach. Wiemy, jak to robić skutecznie, mówimy językiem biznesu i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami dotyczącymi tego, jak budować i zarządzać różnorodnym zespołem w sposób odpowiedzialny i kompleksowy – wyjaśnia prezes Job Impuls Łukasz Koszczoł.
Przeczytaj: Skomplikowane przepisy i strach pracodawców. Efekt? Niewykorzystany potencjał


KOMENTARZE (1)