Według ekspertów niemal wszystkie przedsiębiorstwa płacą więcej za energię i odczuwają spadek wydajności pracowników.

- Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i prognoz Puls Biznesu ocenił, że fale upałów są i będą w naszym kraju coraz częstsze, a ich skutki odczuwa większość przedsiębiorców.
- Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa.
- Największym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników. Dodatkowo rosną koszty utrzymania pomieszczeń biurowych.
- Cieszą się co prawda producenci lodów, napojów, klimatyzatorów, kremów z filtrem i przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne, bo w czasie upałów rośnie im sprzedaż. Ale to wszystko nie równoważy strat, które pociągają za sobą wysokie temperatury, jeśli chodzi o większość firm działających w Polsce - tłumaczy doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Zwrócił uwagę, że większość firm w czasie utrzymywania się wysokich temperatur zmaga się z wysokimi kosztami energii.
- Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa. Podstawowym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników. Dodatkowo rosną koszty utrzymania pomieszczeń biurowych, w szczególności prądu wykorzystywanego przez klimatyzatory oraz lodówki - dodał sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Bińkowski.
Puls Biznesu zauważa ponadto, że przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem produktów szybko zbywalnych, wrażliwych na wyższe temperatury, muszą liczyć się z możliwością strat dotyczących towaru.
- Jego część może się popsuć, zanim zostanie sprzedana - stwierdził prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych Łukasz Zoń.
"Osobną grupę" stanowią rolnicy. W ich przypadku efektem upałów i często towarzyszącej im suszy może być brak produkcji.
- Ocieplenie wpływa na szybsze dojrzewanie zbóż, kukurydzy i owoców. Utrzymująca się susza powoduje również spadek produkcji rolnej, co z kolei wpływa na wzrost cen dla konsumentów. W tym roku brak opadów i wysokie temperatury przyspieszyły też zbiory jagód i truskawek - wyjaśnił dyrektor koordynator ds. ubezpieczeń sektora rolno-spożywczego w firmie brokerskiej EIB Tomasz Brzozowski.

Słowa kluczowe
- Konfederacja Lewiatan
- Jeremi Mordasewicz
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Jakub Bińkowski
- Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych
KOMENTARZE (0)