×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Biurokracja, korupcja i brak koncentracji na potrzebach klienta. Te elementy krytykują ekspaci z krajów CEE

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 kwi 2015 10:00

Po 25 latach od zmiany ustroju, istotne problemy biznesowe wciąż blokują wzrost poziomu konkurencyjności firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Jakie?

Biurokracja, korupcja i brak koncentracji na potrzebach klienta. Te elementy krytykują ekspaci z krajów CEE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Warunki prowadzenia biznesu, styl zarządzania, menadżerowie i rynek oraz transparentność
i kwestie międzykulturowe – to cztery główne tematy badania przeprowadzonego niedawno na zlecenie firmy Target Executive Search przez instytut GfK i Central European University Business School.

Ekspaci cenią sobie jakość życia w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak ich ocena pracy tutaj jest bardziej złożona. - Świetne miejsce do życia, nie zawsze równie dobre do pracy – komentuje jeden z przyjezdnych menadżerów.

Respondenci wskazywali, że mieszkańcy regionu są na ogół towarzyscy, a nawiązanie osobistych relacji jest istotne w biznesie. Szczególnie widać to w przypadku orientacji proklienckiej, gdy zdaniem obcokrajowców ich lokalni koledzy wyżej stawiają dobre relacje z odbiorcami niż faktyczną koncentrację na ich potrzebach w prowadzonych działaniach.

Czytaj też: Jest kobietą i ma 39 lat. Tak wygląda przeciętny ekspata

- Brak zdecydowanego skupienia się na klientach wydaje się jednym z głównych powodów blokujących wzrost konkurencyjności. Co ciekawe, rodzimi menadżerowie uważają to za mniejszy problem, podczas gdy obcokrajowcy uważają miejscowe firmy za odstające pod tym względem – wyjaśnia Klemens Wersonig, CEO Target Executive Search Group.

- Gdyby udało się to zmienić, jednocześnie z obniżeniem stopnia biurokracji oraz wyeliminowaniem korupcji, przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej mogłyby uzyskać kolejny impuls do rozwoju. Miałyby szansę na odzyskanie impetu, jakiego nabrały po zmianie ustroju oraz po wstąpieniu do Unii Europejskiej, a który, jak się wydaje, straciły po kryzysie ekonomicznym w 2009 r. – dodaje Klemens Wersonig.

Chociaż mało kto popiera twierdzenie, że biznes i handel są w tych krajach mocno zorientowane na klienta (pogląd taki jest wśród najrzadziej wyrażanych w całym badaniu), przyjazne stosunki
z odbiorcami są postrzegane jako kluczowy element sukcesu. Relacje międzyludzkie są ważne również wewnątrz firm, gdzie „otwarta wymiana poglądów jest często utrudniona, bowiem komentarze są odbierane personalnie”.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biurokracja, korupcja i brak koncentracji na potrzebach klienta. Te elementy krytykują ekspaci z krajów CEE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA