Biuro wspiera efektywność? Tak sądzi co trzeci pracownik

Aż trzy czwarte osób zatrudnionych w nowoczesnych centrach usług zauważa niedostateczne dostosowanie biura do sposobu ich pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biuro wspiera efektywność? Tak sądzi co trzeci pracownik

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 wrz 2015 10:34


Tegoroczne badanie potwierdziło, że miejsce zatrudnienia odgrywa coraz większą rolę w budowaniu poczucia wspólnoty. Aż 50 proc. respondentów między 36 a 45 rokiem życia przyznało, że biuro wspiera ich w tym aspekcie. Dla porównania, jedynie 23 proc. pracowników dzieliło tę opinię zaledwie rok temu.

Biuro wspiera efektywną pracę

Ankietowani stwierdzili również, że biuro w coraz większym stopniu wspiera ich w efektywnej pracy. Więcej niż jeden na trzech respondentów zauważył, że biuro pomaga mu w osiąganiu lepszych rezultatów. Rok wcześniej taką deklarację składał mniej niż co piąty ankietowany (16 proc.).

Czytaj też: Biuro to nadal kluczowy element pracy poprawiający efektywność

Coraz bardziej istotna staje się również możliwość relaksu podczas przerw w wykonywaniu obowiązków. Aż dwie na trzy tegoroczne odpowiedzi wskazywały odpoczynek jako ważny element dnia pracy. Wartość ta wzrosła o 40 punktów procentowych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

- Z naszych najnowszych obserwacji wynika, że oczekiwania pracowników względem organizacji przestrzeni firmowych stale rosną. Coraz więcej osób w procesie rekrutacji bierze pod uwagę nie tylko renomę firmy, ale także wygląd i organizację biura. Blisko 2/3 kandydatów analizuje swoje przyszłe miejsce zatrudnienia pod kątem dostępnych pomieszczeń przeznaczonych do obowiązków o różnym charakterze, a także mebli biurowych, dzięki którym można pracować nie tylko w pozycji siedzącej. Kadra kierownicza powinna pamiętać, że coraz częściej aspekty te wpływają na decyzję o przyjęciu oferty zatrudnienia i pozostania w firmie – tłumaczy Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu, członek zarządu Mikomax Smart Office.

Miejsce pracy a zdrowie pracownika

W raporcie zaprezentowano również wyniki badań przeprowadzonych przy współpracy z Grupą Luxmed, które koncentrowały się na dolegliwościach powiązanych z pracą biurową. Odpowiedzi nakreśliły niepokojącą tendencję – co piąty respondent odczuwa w ciągu dnia ból, a aż 4/5 osób z tej grupy przypisuje tę przypadłość wykonywanym obowiązkom zawodowym. Najczęstszy dyskomfort wśród osób między 26 a 35 rokiem życia powodują mrowienia i drętwienie rąk. Starsi pracownicy narzekają natomiast na ból nadgarstków i kłopoty z oczami.

Aż 75 proc. osób zatrudnionych w nowoczesnych centrach usług uważa, że ich miejsce pracy mogłoby lepiej odpowiadać na potrzeby związane ze specyfiką wykonywanych zadań. Zdaniem respondentów, większość pracodawców powinna rozważyć wdrożenie modelu biura dopasowanego, podzielonego na strefy: koncentracji, pracy zespołowej czy rozmów telefonicznych. Oznacza to, że sposób planowania biura staje się kluczowym aspektem w strategicznym zarządzaniu organizacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.