Biuro tak inteligentne, że szpieguje pracowników

Technologia może ułatwić życie w biurach, ale z drugiej strony - każdy system monitoringu  jest zagrożeniem dla prywatności pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biuro tak inteligentne, że szpieguje pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

31 mar 2016 14:07


Przedsiębiorstwo analityczne Gartner przewiduje, że do końca 2016 r. komercyjne budynki mogą skrywać w sobie ponad 500 urządzeń połączonych w różnych sieciach - podaje BBC.

Najważniejszym wyjaśnieniem jest oszczędność. W tej chwili komercyjne budynki pochłaniają 40 proc. światowej produkcji energii elektrycznej. W ścianach, sufitach i lampach umieszcza się setki czujników mierzących temperaturę, jasność, ruch i inne wskaźniki.

Zdaniem Carlo Ratii z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ogromne ilości energii marnowane są na ogrzewanie pustych pomieszczeń. Inteligentne systemy pozwoliłyby zaoszczędzić 20 do 50 proc.

Pracownicy sterują światłem przez apki

W siedzibie głównej Deloitte w Amsterdamie pracownicy mogą kontrolować ogrzewanie i oświetlenie przez aplikację. Arup w londyńskim biurze testuje smart-biurka, które mają własne czujniki i mogą łączyć się ze smartfonami.

Wszystkie systemy mogą być podłączone do wewnętrznej bazy lub chmury internetowej. Architekt Rem Koolhaas nie jest zadowolony ze sposobu, jaki technologia infiltruje budynki. – Ludzie poświęcają swoją prywatność w zamian za wygodę – uważa.

Większość danych zbieranych przez budynki jest anonimowa. Co nie znaczy, że nie można wykorzystać ich w innych celach. – Dzięki nim łatwo można sprawdzić, o której godzinie, w którym biurze ktoś się znajduję – wyjaśnia Doug King, członek Królewskiej Akademii Inżynierii.

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" dokładnie to zrobił w tym roku. Zamontował w biurkach czujniki, mające sprawdzać obecność pracownika z zamiarem redukcji energii w biurach – nie spotkało się to z zadowoleniem załogi, ani związku zawodowego dziennikarzy.

– Muszę uznać, że rozwiązania teleinformatyczne są zagrożeniem. Konieczne jest wyważenie wartości – zapewnienie jak najlepszej jakości życia przy zachowaniu maksimum prywatności – stwierdza dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Pracodawca-szpieg

W Polsce pracodawca może kontrolować swoich pracowników nawet poprzez monitorowanie. Jednak jego obowiązkiem jest powiadomienie o tym zatrudnionych. Montowanie kamer w firmie powinno mieć swoje uzasadnienie. Pracodawca nie może przykładowo monitorować szatni czy toalety.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.