Biuro przyszłości musi podążać za zmianami

Temat zarządzania zmianą od lat pozostaje aktualny. Guru zarządzania zmianą, John Kotter, w książce Leading Change (1996), opublikował wyniki swoich badań, które wykazały, że jedynie 30 proc. procesów zmian zostaje przeprowadzonych skutecznie. Ten niski wynik wywołał falę zainteresowania wśród kadry zarządzającej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biuro przyszłości musi podążać za zmianami

PODZIEL SIĘ


Autor: PulsHR.pl

www.pulshr.pl

17 cze 2016 12:19


Wiele milionów dolarów wydano na publikacje, warsztaty i konferencje próbujące odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie wdrażać zmiany? W 2008 r. badania efektywności wdrażania zmian zostały powtórzone przez McKinsey&Company. Wyniki pokazały, że nadal jedynie 30 proc. tego typu procesów kończy się sukcesem.

Wyniki badań firmy IBM na temat zarządzania zmianą były jeszcze mniej optymistyczne. W środowisku biznesowym pojawił się wniosek, że potrzeba zarządzania zmianą jest coraz większa, a nasze możliwości radzenia z nią - coraz mniejsze.

12 maja w Krakowie podczas konferencji ASPIRE "The dragon wakes" odbył się panel dyskusyjny "Change is everywhere. Changing perceptions of workspace". Dyskusja została poprowadzona przez Martę Badurę, konsultanta ds. badań i rozwoju przestrzeni pracy w grupie Nowy Styl. Eksperci z zakresu HR, real estate i facility management połączyli siły, by kompleksowo przeanalizować zmiany związane ze środowiskiem pracy i odpowiedzieć na pytanie: jak będzie wyglądało biuro przyszłości?

Zmiana charakteru pracy

Początek dyskusji skupił się na określeniu najważniejszych bieżących zmian w środowisku pracy: charakterze wykonywanych zadań, możliwości i oczekiwań pracowników oraz zmiany pokoleniowej i mentalnej na rynku pracy.

- Jedną z najważniejszych zmian w środowisku pracy jest zmiana charakteru i stylu wykonywanych obowiązków. Coraz więcej ludzi pracuje umysłowo, wykonując zadania, które wymagają kreatywności i zaangażowania. Do lamusa odchodzą zadania rutynowe, powtarzalne i nie wymagające zbytniego zaangażowania i wiedzy. Obecnie pracodawcy poszukują tzw. knowledge workers, którzy wysoko stawiają oczekiwania w związku ze swoim stanowiskiem pracy. Z doświadczenia wiemy, że często pobudką do zmiany biura jest szukanie sposobów zmotywowania coraz bardziej wymagających pracowników, których warunki finansowe nie motywują już tak jak jeszcze kilkanaście lat temu - mówiła Karolina Manikowska, dyrektor działu badań i konsultingu przestrzeni pracy w grupie Nowy Styl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.