Bilfinger nie planuje dalszych zwolnień

Bilfinger Infrastructure przeprowadził optymalizację zatrudnienia i nie planuje dalszych zwolnień. W 2013 r. spółka spodziewa się znaczącego spadku przychodów. Wśród planów firmy znajduje się aktywizacja działalności eksportowej oraz zaangażowanie w energetykę - wynika z wypowiedzi dla portalu wnp.pl Piotra Kledzika, prezesa spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bilfinger nie planuje dalszych zwolnień

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)

wnp.pl

20 cze 2013 11:47


Ubiegły rok nie był udany dla Bilfinger Infrastructure. Spółka zanotowała blisko 47 mln zł straty netto przy przychodach bliskich 852 mln zł. W firmie przeprowadzono restrukturyzację, którą objęła ok. 400 etatów. Pozostałym pracownikom obniżono pensje o 19 proc.

Kledzik zaznaczył, że przeprowadzona optymalizacja zatrudnienia w znacznym stopniu ustabilizowała kondycję finansową spółki i dalsze zwolnienia nie są planowane. Aktualnie Bilfinger zatrudnia ok. 800 pracowników.

Prezes podkreślił jednak, że sytuacja na rynku wciąż jest bardzo trudna, a zmiany które mogłyby go uzdrowić następują bardzo wolno.

- Chodzi m.in. o rozliczenie naszych dotychczasowych kontraktów, które odbywa się w zdecydowanie niezadawalającym tempie. Tymczasem ta kwestia będzie miała duże znaczenie dla wyników spółki w 2013 r. - powiedział Kledzik.

W jego ocenie, w 2014 r. rynek budowlany może wrócić na ścieżkę wzrostu, ale bardzo ważne w tej kwestii będzie wyciągnięcie wniosków z negatywnych wydarzeń ostatnich lat w polskim budownictwie. Tak, aby inwestycje w ramach nowego budżetu unijnego były prowadzone w bardziej efektywny sposób.

- Rok 2013 r. pod kątem przychodów będzie dla nas co najwyżej średni, ale spodziewaliśmy się tego już wcześniej. Spadek przychodów może wynieść ok. 20-25 proc. w stosunku do 2012 r. - wskazał Kledzik.

- Rok 2013 z pewnością będzie bardzo trudny dla całej branży, ale jeśli jako spółce uda się wyjaśnić wszystkie zaszłości z ostatnich lat, to w 2014 r. powinniśmy wejść już bez żadnego balastu - dodał.

Jednocześnie poinformował, że zgodnie z założeniami przebiega dywersyfikacja portfela zamówień - spółka pozyskuje zlecenia z nowych obszarów budownictwa, a także na rynkach eksportowych.

- Obecna wartość naszego portfela zleceń wynosi ok. miliard złotych. Wśród kontraktów znajdują się m.in. budowa Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach, modernizacja zbiornika wodnego Nysa, a także budowa mostu w Norwegii. Do tego dochodzą mniejsze kontrakty drogowo-mostowe w Polsce - powiedział Kledzik.

- Obecnie prowadzimy negocjacje dotyczące kolejnych zleceń na rynku norweskim, również podwykonawczych, które mogą zakończyć się jeszcze w czerwcu. Zamierzamy się ubiegać także o zlecenia na innych rynkach eksportowych, m.in. w Niemczech oraz na Bliskim Wschodzie - dodał.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.