PARTNERZY PORTALU

Bieżący feedback na wagę złota. Zastępuje oceny pracownicze

Na odejście od tradycyjnego systemu oceniania stawia coraz więcej pracodawców. Na taki krok zdecydowali się m.in.: Microsoft, Deloitte oraz Accenture. Z kolei ING Bank Śląski zdecydował się zmodyfikować system – większy nacisk został położony na bieżącą informację zwrotną. Dlaczego feedback jest cenniejszy?

Bieżący feedback na wagę złota. Zastępuje oceny pracownicze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak twierdzi Piotr Kuron z Lee Hecht Harrison DBM Polska rezygnacja z ocen pracowniczych to chęć odejścia od bardzo formalnego procesu HR-owego, który w wielu przypadkach sprowadzał się głównie do wypełniania dokumentów – wypisywania planów rozwojowych, podsumowywania poprzednich ustaleń oraz kalibracji całego procesu.

- W tym rozumieniu zmiana jest dobra, gdyż oznacza powrót do tego, co tak naprawdę jest celem i sensem ocen pracowniczych – jest powrotem do systematycznych, niesformalizowanych rozmów ludzi, którzy mają wytyczony ten sam kierunek – ocenia Kuron.

Również Marta Buszko, HR menedżer OEX podkreśla, że systemy ocen pracowniczych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, czyli podniesienia efektów pracy oraz zaangażowania. Okazały się pożeraczem cennego czasu menedżerów i pracowników.

- Obecnie pracownicy oczekują bieżącej informacji na temat swoich działań, są nastawieni na krótki proces oceny i szybki wynik, zresztą tak samo jak cały rynek. Odwlekanie informacji zwrotnej w czasie mija się z celem. Pracownik chce od razu wiedzieć jak inni widzą jego starania, czy może coś usprawnić, chce otrzymywać wskazówki, ale także pochwały na bieżąco. Informacja zwrotna tu i teraz nie zamazuje rzeczywistości, zawsze odnosi się do konkretnej sytuacji czy zdarzenia i jest bardziej obiektywna i rzetelna niż ocena dokonywana raz w roku – komentuje Buszko.

Pokolenie Y w natarciu

Millenialsi różnią się od innych pokoleń oczekiwaniami co do miejsca pracy, wyobrażeniami o karierze i tempie jej rozwoju. Są bardziej otwarci i szczerzy, dlatego oczekują stałego feedbacku od menedżerów.

Jak twierdzi Michalina Konkel z Etta Global Leadership Consultants reprezentanci pokolenia Y i Z łatwiej rozumieją działania, których silnik odzwierciedla działanie Facebooka. Lajki i natychmiastowa gratyfikacja, bądź jej brak, to stały feedback dotyczący ich działania.

- Oceny pracownicze zakładały chęć doskonalenia się w obszarach zdefiniowanych kompetencji. Nowe pokolenia zorientowane są na multitasking, nie przywiązują wagi do stawania się ekspertami – dodaje Konkel.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bieżący feedback na wagę złota. Zastępuje oceny pracownicze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA