PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

BGK będzie udzielał gwarancji dużym przedsiębiorcom

  • Autor: PAP/km
  • 21 paź 2022 15:31

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji dużym przedsiębiorcom – wynika z informacji projektowanej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa, opublikowanej w piątek na stronach KPRM.

BGK będzie udzielał gwarancji dużym przedsiębiorcom
Celem projektu jest m.in. uporządkowanie oraz korekta przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne (fot. archiwum)
REKLAMA

W piątek w wykazie prac programowych i legislacyjnych, zamieszczonym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, została opublikowana informacja o planowanej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz niektórych innych ustaw.

"Ustawa o poręczeniach i gwarancjach reguluje działalność poręczeniowo-gwarancyjną BGK prowadzoną w ramach rządowych programów poręczeniowo-gwarancyjnych, zwanych dalej +programami rządowymi+, oraz Krajowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak działalność poręczeniowo-gwarancyjna BGK prowadzona jest obecnie nie tylko w ramach ustawy o poręczeniach i gwarancjach, ale również w ramach funduszy utworzonych lub działających w BGK w oparciu o inne ustawy (…), które nie wymagają przyjęcia dla realizacji zadań programu rządowego (…)" - stwierdzono w informacji opublikowanej na stronach KRPM.

Celem projektowanej ustawy ma być uwzględnienie tej sytuacji w przepisach ustawy o poręczeniach i gwarancjach, a także "zapewnienie spójności przepisów w przedmiotowym obszarze regulacji, wzajemne zharmonizowanie i dostosowanie ustaw", a ponadto uporządkowanie oraz korekta przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne. Dodatkowo nowelizacja ustawy o poręczeniach i gwarancjach umożliwi ponadto przeprowadzenie badań ewaluacyjnych programów gwarancyjnych, które są realizowane z wykorzystaniem środków publicznych. Badania ewaluacyjne umożliwią z kolei weryfikację efektywności dystrybuowanej pomocy.

"Z kolei nowelizacja ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (...) umożliwi oferowanie przez BGK gwarancji na ryzyko własne dużym przedsiębiorcom, na zasadach przewidzianych obecnie wyłącznie dla ekspozycji dla klientów detalicznych" - dodano w informacji. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BGK będzie udzielał gwarancji dużym przedsiębiorcom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA