×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobotni kuszącym kąskiem dla cyberprzestępców

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 gru 2020 12:33

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa sprawił, że wzrasta bezrobocie w Unii Europejskiej. Urzędy pracy czy instytucje odpowiedzialne za wsparcie bezrobotnych, zmagają się z rosnącą liczbą wniosków, a przestępcy wykorzystują tę sytuację, przez co nasila się liczba nadużyć.

Bezrobotni kuszącym kąskiem dla cyberprzestępców
W II kwartale 2020 r. wskutek związku z pandemią pracę zdalną wykonywał co dziesiąty pracownik (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według analityków z FortiGuard Labs firmy Fortinet, okres pandemii jest czasem wielkich żniw dla cyberprzestępców. Tym bardziej, że nagły zwrot w kierunku online nie sprzyja ostrożności.
  • Potrzeba szybkiego zapewnienia wsparcia osobom, które straciły pracę lub nie są w stanie kontynuować prowadzenia działalności gospodarczej, sprawiła, że wiele instytucji uprościło procedury pozyskiwania pomocy finansowej.
  • Jednocześnie braki kadrowe sprawiają, że trudniej jest starannie weryfikować wszystkie zgłoszenia. To wszystko powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na atak. A cyberprzestępcy nie próżnują.

W Polsce w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6.1 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła z kolei 1.018,4 tys. wobec 1.023,7 tys. osób we wrześniu. W urzędach pracy zarejestrowano 115,1 tys. nowych bezrobotnych, tj. o 12,4 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 16,0 proc. mniej niż przed rokiem (we wrześniu 2020 notowano wzrost o 32,5 proc. w skali miesiąca wobec spadku o 4,4 proc. w skali roku). Oznacza to, że tylko w październiku cyberprzestępcy mogli wyłudzić dane tylu nowych petentów PUP-ów. 

Z danych GUS wynika, że w październiku 2019 na zasiłki dla bezrobotnych przeznaczyliśmy 100,2 mln zł, zaś w październiku 2020 było to już 170 mln zł. Przy czym warto zaznaczyć, że we wrześniu 2020 zasiłek dla bezrobotnych wzrósł do 1200 zł brutto. Wcześniej (przez pierwsze trzy miesiące) wynosił on 861,40 zł brutto. Oznacza to blisko 40 proc. wzrost wysokości zasiłku. 

Z drugiej strony musimy pamiętać, że dla wielu z nas życie zawodowe przeniosło się do komputera. Jak wynika z danych GUS, w II kwartale 2020 r. wskutek związku z pandemią pracę zdalną wykonywał co dziesiąty pracownik. Online coraz częściej robimy zakupy, rozmawiamy ze znajomymi czy spędzamy czas wolny, np. oglądając seriale, gdy kina są nieczynne. To wszystko również sprawia, że cyberprzestępcy mają większe pole do działania.

Miliardy strat

Dane ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że liczba nadużyć, wskutek których pobierane są nienależne świadczenia dla bezrobotnych, wzrosła 28-krotnie w bieżącym roku w porównaniu do roku 2019, powodując straty Departamentu Pracy USA w wysokości 6 miliardów dolarów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobotni kuszącym kąskiem dla cyberprzestępców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA