PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bezrobocie, zaangażowanie: Mamy bardzo niepokojące dane dotyczące pracy

  • Bartosz Dyląg
    bad/aw
  • 19 paź 2017 21:43

Polski rynek pracy należy do pracowników. Nie wszyscy są z tego zadowoleni.

Bezrobocie, zaangażowanie: Mamy bardzo niepokojące dane dotyczące pracy
Adobe Stock
REKLAMA

• Polska odnotowała w tym roku rekordowo niski poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich.

• Aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, a różnica pomiędzy Polską a Europą w tym zakresie osiągnęła rekordową wartość – 14%. 

• Powodów jest kilka. Wyniki pokazują, że najbardziej spadło poczucie lojalności pracowników w stosunku do pracodawcy.

 

 

Polski rynek pracy należy do pracowników, to efekt m.in. tego, że mamy najniższe wskaźniki bezrobocia od czasów PRL. Z perspektywy jednostki to oczywiście dobra sytuacja. Czy stabilizacja ekonomiczna i pozytywne nastroje społeczne przekładają się na większe zaangażowanie w wykonywaną pracę? Najnowsze wyniki badania opracowanego przez Aon pokazują jednoznacznie, że nie.

W Polsce poziom zaangażowania pracowników wyniósł w 2017 roku jedynie 48%, dla porównania w Europie wskaźnik ten wynosi 62%, a na całym świecie 63%. To historycznie największa dysproporcja pomiędzy naszym krajem, a państwami europejskimi, która wynosi obecnie 14%.

Odnotowaliśmy w tym roku największy spadek zaangażowania w polskich firmach, który obniżył się w porównaniu do roku poprzedniego o 3 punkty proc. (z 51% na 48%). To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że wskaźnik ten w Europie wzrósł o 4 punkty proc. w stosunku do roku ubiegłego (z 58% do 62%).

- Tegoroczne wyniki przeprowadzonego przez nas w badania są niepokojące, ponieważ pokazują, że aż 52% pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę. W porównaniu do 2016 roku takich osób w firmach mieliśmy 49%, a w roku 2015 - 48%. Podczas gdy w Europie zaangażowanie rośnie, w Polsce drastycznie spada - mówi Magdalena Warzybok, talent director w Aon Hewitt.

Czemu jest tak źle skoro jest tak dobrze?

Powodów jest kilka. Wyniki pokazują, że najbardziej spadło poczucie lojalności pracowników w stosunku do pracodawcy - aż o 4 punkty proc. w stosunku do roku poprzedniego – z 59% na 55%. O 3 punkty proc. obniżyły się także pozytywne myślenie i mówienie o firmie, w której pracujemy – z 59% na 56% oraz chęć działania i rozwoju w firmie – z 51% na 48%. Dlaczego?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie, zaangażowanie: Mamy bardzo niepokojące dane dotyczące pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA