Chęć zwiększenia stanu zatrudnienia nowych deklarują dziś przede wszystkim przedstawiciele branży budowlanej. Najmniej skłonni do przyjmowania nowych pracowników są obecnie pracodawcy z branży handlowej - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Rekordowo niskiej stopie bezrobocia w Polsce nadal towarzyszy zapotrzebowanie na pracowników - podał 9 czerwca Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
- W maju br. niemal połowa firm (47 proc.) borykała się z niedoborem pracowników
- Według analityków PIE coraz poważniejszym problemem stają się także rosnące koszty pracy.
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnieśli się do opublikowanych niedawno danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących stopy bezrobocia liczonej według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).
Takie są dziś kluczowe bariery utrudniające prowadzenie biznesu
Eksperci zwracają uwagę, że w Polsce w kwietniu 2023 r. bezrobocie wyniosło 2,7 proc., podobnie jak w Czechach. Wartość wskaźnika poniżej 3 proc. zanotowano także na Malcie i w Niemczech, przy średniej unijnej na poziomie 6,0 proc.
- Rekordowo niskiej stopie bezrobocia w Polsce wciąż towarzyszy zapotrzebowanie na pracowników - stwierdzili eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Powołali się na badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK), z których wynika, że w maju niemal połowa firm (47 proc.) borykała się z niedoborem pracowników. -Ale coraz poważniejszym problemem stają się rosnące koszty pracy - zaznaczyli.
Zwrócili uwagę, że dotąd wśród barier utrudniających prowadzenie biznesu prym wiodły niepewność sytuacji gospodarczej oraz wysokie ceny energii. W maju wśród barier niepewność sytuacji gospodarczej znalazła się na miejscu pierwszym, ale drugie zajęły rosnące koszty pracownicze (71 proc. wskazań, czyli więcej o 8 proc. niż kwietniu).


Słowa kluczowe
- bezrobocie
- PIE
- koszty pracy
- Polski Instytut Ekonomiczny
- Rynek Pracy 360
- GUS
- Główny Urząd Statystyczny
KOMENTARZE (0)