PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bez masowych zwolnień i cięć wynagrodzeń? Raport z falą optymizmu

Odsetek firm planujących zwolnienia spadł z 28 proc. pod koniec marca do 8 proc. - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Uspokojenie widać też w przypadku cięć płac czy spadku sprzedaży. Duży problem nadal stanowią natomiast zatory płatnicze.

Bez masowych zwolnień i cięć wynagrodzeń? Raport z falą optymizmu
Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Polski Instytut Ekonomiczny oraz Polski Fundusz Rozwoju opublikowali 20 maja najnowszy raport o sytuacji gospodarczej w Polsce. 
  • Główny wniosek? Może nie być tak źle, jakby się zdawało. Wśród przedsiębiorców widać mocne uspokojenie nastrojów.
  • Mniej optymizmu widać z kolei w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W kwietniu mocno w dół poszło zarówno wynagrodzenie, jak i zatrudnienie... 

Z raportu dowiemy się, że w porównaniu do deklaracji z końca kwietnia odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 punkty proc., a w porównaniu do deklaracji z końca marca - aż o 20 punktów proc. Obecnie (kolejne badanie wykonano między 12-14 maja) wynosi on 8 proc. 

Z kolei odsetek firm deklarujących utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia wzrósł o 12 proc. Jednocześnie z 2 proc. na koniec marca do 7 proc. na początku maja wzrosła pula firm deklarujących przyrost liczby pracowników.

Przy czym z danych PIE i PFR można wywnioskować, że firmy nieco zwiększą tu zachowawczość: pod koniec kwietnia 8 proc. firm mówiło o zamiarze zwiększenia zatrudnienia. 

Czytaj więcej: Koronawirus niszczy polski biznes. Nadciąga fala zwolnień

Również wiceminister rozwoju Marek Niedużak z umiarkowanym optymizmem patrzy na sytuację na rynku pracy. - Na razie nie widzę w Polsce dużego bezrobocia. Dane tego nie pokazują - mówił podczas  EEC Online.

Zaznaczył, że mógłby się założyć o butelkę dobrego wina, że w naszym kraju efektem spowolnienia nie będzie bardzo wysokie bezrobocie, choć przyznał, że to teza ryzykowna... Jego zdaniem skuteczne okażą się tu mechanizmy pomocowe powodujące, że ci, którzy dostają wsparcie, utrzymają przez następne miesiące miejsca pracy. Dodał, że polska gospodarka jest bardziej oparta na produkcji, mniej zaś na usługach, a kryzys dotknął - mimo wszystko - sektor przemysłowy w mniejszym stopniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez masowych zwolnień i cięć wynagrodzeń? Raport z falą optymizmu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA