PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Bez komunikacji nie ma organizacji". Przed takim wyzwaniem stoją firmy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 5 paź 2019 10:00

Poprawa komunikacji między pracownikami i przełożonymi, co za tym idzie poprawa jakości doświadczeń pracowników to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed kadrą zarządzającą.

"Bez komunikacji nie ma organizacji". Przed takim wyzwaniem stoją firmy
Rozmowa w pracy przy kawie to też forma komunikacji. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Wyniki badań Trendy HR 2018 wykazują, że dla pracowników bardzo ważne jest przyjazne miejsce pracy, czyli takie, które cechuje elastyczność oraz idea współpracy pomiędzy zespołami.
  • Kolejnym elementem, którego znaczenie rośnie, jest potrzeba wsparcia ze strony menedżera. To wskazuje na chęć utrzymywania częstej i bliskiej komunikacji z przełożonym.
  • To, w jaki sposób przekazujemy zadania, dajemy feedback czy po prostu formułujemy wiadomości, wpływa na ich odbiór - przypomina Anna Janowczyk, senior communications specialist z OLX Praca.

Zgodnie z raportem Trendy HR, w 2019 roku jednym z największych wyzwań firm jest poprawa jakości doświadczeń pracownika. Zdaniem aż 82 proc. badanych jest to istotna kwestia, a 26 proc. uznało ją za pilną. Odpowiedzią na potrzeby pracowników i wyzwania pracodawców ma być dobrze skrojona komunikacja wewnętrzna. A to, jak wiadomo nie od dziś jednocześnie jedna z największych bolączek firm.

- Komunikacja wewnętrzna ma ogromne znaczenie. To, w jaki sposób przekazujemy zadania, dajemy feedback czy po prostu formułujemy wiadomości, wpływa na ich odbiór. A odbiorca nie może tracić czasu na zastanawianie się, co kto miał na myśli. Komunikat musi być dla niego czytelny - wyjaśnia Anna Janowczyk, senior communications specialist z OLX Praca.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W podobnym tonie na łamach PulsHR.pl wypowiadała się niedawno Kamila Rogowska, head of HR w Cybercom Poland. - Mówi się, że „bez komunikacji nie ma organizacji”. Dla większości z nas to truizm, a jednak jest jakiś powód, dla którego komunikacja jest jednym z najczęściej wskazywanych przez pracowników obszarów nieefektywności organizacji - przekonywała.  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Bez komunikacji nie ma organizacji". Przed takim wyzwaniem stoją firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA