PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bez dobrego zespołu lider jest nikim. W grupie dużo łatwiej wejść na szczyt

Kinga Baranowska to polska królowa Himalajów. Ma na koncie dziewięć zdobytych ośmiotysięczników, z czego na trzech zameldowała się jako pierwsza Polka. Jak podkreśla, tak niesamowite osiągnięcia zawdzięcza w dużej mierze zespołowi, który udało jej się zbudować. Dziś wykorzystuje swoje doświadczenia, by inspirować innych.

Bez dobrego zespołu lider jest nikim. W grupie dużo łatwiej wejść na szczyt
Kinga Baranowska na szczycie Nanga Parbat (fot. archiwum prywatne)
REKLAMA

Wśród himalaistów nie brakuje indywidualistów, niemniej wchodzenie na najwyższe szczyty w pojedynkę byłoby niemożliwe. Podczas planowania wyprawu kluczową sprawą okazuje się zbudowanie zespołu, który jest w stanie zmierzyć się z tak ekstremalnym wyzwaniem, jak wchodzenie na góry wyższe niż 8 tys. metrów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Wakacyjne zmiany mogą zostać w firmach na dłużej. Wielu będzie zadowolonych

- Bardzo polegamy na sobie. Jesteśmy związani i wspinamy się na jednej linie. Pomagamy sobie, ufamy sobie i jedna osoba dba o drugą – podkreśla Kinga Baranowska. - Uważamy, że warto dać grupie jak najwięcej, bo w niej jesteśmy silniejsi. - Jeśli zespół dobrze działa, to indywidualnie jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie jeszcze więcej, niż gdybyśmy byli sami. Dzieją się wtedy wielkie rzeczy, wchodzimy na szczyty – dodaje himalaistka.

Koniec z trzymaniem zespołu twardą ręką. Czas na płaską strukturę

Co ciekawe, w ostatnich latach bardzo zmieniło się postrzeganie zespołu wśród himalaistów. Podobnie jak w wielu firmach, również tu najczęściej stawia się na płaską strukturę organizacyjną. - Kiedyś lider był taką osobą, która zarządzała będąc w bazie, nie wspinając się. Taką osobą był chociażby Andrzej Zawada, który twardą ręką trzymał cały zespół. Było to już kilkadziesiąt lat temu. Teraz wygląda to nieco inaczej, struktura jest bardziej płaska, rozłożona na mniejsze grupki – mówi Baranowska.

- Nie jest już tak, że tylko jedna osoba wchodzi na szczyt, ale w zasadzie każdy członek ekipy może na nim stanąć. Lider wyłaniany jest zazwyczaj przed wyprawą. To osoba, która ma najwięcej doświadczenia i jest gotowa się nim podzielić – kwituje.

Czytaj też: Nawet nie wiesz, ile go marnujesz. Sprawdzone sposoby na zarządzanie czasem

Podczas planowania ekspedycji na najwyższe szczyty bardzo przydają się również doświadczenia pozagórskie. Kinga Baranowska czerpie chociażby z pracy w korporacji, której oddawała się przed rozpoczęciem kariery himalaistki. - Z doświadczeń biznesowych wiele wyciągnęłam jeśli chodzi o organizację wypraw. Bez tego byłoby mi na pewno trudno. Była to też dla mnie dobra szkoła prowadzenia negocjacji, przygotowywania ofert czy szukania sponsorów, asertywności, poruszania się na miejscu - zdradza.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Bez dobrego zespołu lider jest nikim. W grupie dużo łatwiej wejść na szczyt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Błyskawicznie zaskarżamy Postanowienia zbrodniarzy nie Wyroki Sądów.Rej.W formie Skarg do ETPC 2022-09-03 19:15:53

    Morawiecki Bankster,Kaczyński,Czarnek PWSZ są największymi gnidami,bandytami,Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów)po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych,zbrodni przeciwko własnemu Narodowi.Ten oszołom ze Zbigniewem Ziobro wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi,fałszowania badań przeciwciał anty HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach.Mieszkańcy nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych). Ludziska,nie pokrywajcie skutków katastrof ekologicznych z własnej kieszeni,nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka(formularz w języku PL był dostępny do pobrania na stronie)do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw,25tys Euro po przyjęciu skargi otrzymacie.Rozp.Ministra Zdrowia z dnia 24.09.2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz.U.2013poz.1248 z późniejszymi zmianami 21.03.2019r.Dz.U.2019poz.736;Lekarz POZ odmówi badania przeciwciał anty HBs,w majestacie prawa pozabijali Naszych rodaków,najbliższych,celem wyłudzania w sposób niedozwolony funduszy pod Krajowym Planem Odbudowy,nie doczekacie się słowa przepraszam nawet od Prezydenta Andrzeja Dudy każą wam zaciskać pasa przy już chorych potrzebujących pomocy głowach.Mapy w zasobach miejskiej dokumentacji geodezyjno kartograficznej zostały całkowicie sfałszowane i ewidencja gruntów,usunięto klasyfikacji gruntów,jesteście kalekami(gorszym sortem)niewolnikami bez żadnych praw?Kupicie ziemie rolną,odbudujecie dobrostan zwierząt?

  • XDD 2022-09-03 11:45:58

    Płaska struktura - bajzelgile - inne formy zaradzania przez chaos. Ne dziwię się że ten świat się sypie skoro to młodszy pracownik ma być od zażądania szefem i starszymi pracownikami.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA