×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Berlin: jak przekonać bezrobotnego

W Niemczech jest 900 tysięcy osób, które pozostają trwale bez pracy. Politycy walczą także o ich głosy. Tyle, że nie bardzo im to wychodzi. Problem dotyczy państwowych dotacji na walkę z bezrobociem.

Berlin: jak przekonać bezrobotnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Problem długotrwałego bezrobocia dobrze widać w Duesseldorfie. W tym ponad sześćsettysięcznym mieście bez pracy jest proporcjonalnie więcej ludzi niż gdziekolwiek indziej w RFN.

• W przeddzień wyborów parlamentarnych Bundestag zmienił zasady podziału funduszy na walkę ze zwolnieniami na rynku pracy.

• Politycy niemieccy, w tym kanclerz Angela Merkel i jej konkurent Martin Schulz, obiecują poprawę sytuacji bezrobotnych.

 

Bezrobocie samo w sobie nie jest ostatnio dla Niemców znaczącym problemem. W sierpniu informowaliśmy nawet, że stopa bezrobocia spadła w Niemczech do poziomu 5,7 proc, co było niewątpliwie dobrą wiadomością. Jednak niski wskaźnik bezrobocia ma także swoją ciemniejszą  stronę. Oto owe 5,7 proc. obejmuje 900 tysięcy osób, które bez pracy pozostają bez lat. Są wśród nich tacy, którzy nie pracują od 12 lat.

Duesseldorf i brak kwalifikacji

Jednym z miast, w których problem długotrwale bezrobotnych jest widoczny najlepiej stał się Duesseldorf. Stopa bezrobocia sięgnęła tam w sierpniu 7,5 proc. Co w liczbach bezwzględnych daje 64 tys. ludzi bez pracy. Znacznej ich części pozostaje jedynie to, co da im pomoc socjalna. Obecnie wsparcie dla niepracujących w Nadrenii Północnej-Westfalii, której Duesseldorf jest stolicą, wynosi 409 euro miesięcznie.

Czytaj też: Niemcy skorzystają z Brexitu. Pracownicy już się pakują?

Źródła tego problemu są oczywiście różne. O jednym z nich pisze portal ekonomiczny "World Bulletin (www.worldbulletin.net). Oto dwie trzecie starających się o pracę mieszkańców miasta nie ma  wykształcenia wymaganego przez składających ofertę pracy.

- Jedna trzecia nie ukończyła nawet podstawowej edukacji - podkreśla cytowany przez niemiecki portal Ingo Zielonkowsky, który kieruje miejscowym Urzędem Pracy.

Choć on akurat ma się czym pochwalić: jego urząd w ciągu dwóch lat znalazł etaty dla 25 proc.  starających się o pracę. Perspektywy innych, podobnych placówek w całym, najludniejszym kraju Unii, wyglądają jednak znacznie mniej obiecująco.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Berlin: jak przekonać bezrobotnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA