• Oferta benefitów pozapłacowych w polskich firmach staje się coraz bardziej różnorodna.
• W Japonii pracownik dostaje specjalny urlop na dojście do równowagi psychicznej po zawodzie miłosnym.
• Do programów motywacyjnych należy podchodzić elastycznie.
- Autor:JP
- •13 sty 2016 17:19

Rynek dodatkowych świadczeń pozapłacowych w Polsce dynamicznie się rozwija, a liczba benefitów oferowanych w firmach rośnie i staje się coraz bardziej różnorodna.
Karnet na siłownię to przeżytek
Za przykładem Google, niektóre polskie firmy zezwalają pracownikom na poświęcenie 10-20 proc. czasu na samorealizację, nagradzając premią ciekawe, innowacyjne pomysły oparte na własnej wizji. Wyjątkowym pomysłem wdrożonym w wielu firmach jest iMe.
Pracodawcy w innych krajach powszechnie już oferują nietypowe, z naszego punktu widzenia, benefity. W Brazylii pracownicy korzystają z ubezpieczeń stomatologicznych, w Meksyku z programów odchudzających, w Wielkiej Brytanii z płatnych urlopów na odnowę biologiczną.
We Francji pracownicy mogą wziąć 12-miesięczny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu, z możliwością powrotu do pracy w przypadku niepowodzenia. W Japonii pracownik dostaje specjalny urlop na dojście do równowagi psychicznej po zawodzie miłosnym, a w Nigerii - domowy agregat prądotwórczy i pokrycie kosztów konserwacji urządzenia.
Satysfakcja gwarantowana
– Tworząc system świadczeń musimy pamiętać o satysfakcji obu stron. Firmy powinny przeprowadzać badania satysfakcji pracowników, aby dostosować świadczenia do ich potrzeb. To pozwala zatrzymać talenty w firmie. Należy wziąć pod uwagę wiek pracowników, wystrzegać się rutyny i stereotypów. Szczególnie wrażliwe jest pokolenie Y, które często przy wyborze pracodawcy kieruje się nie względami finansowymi, ale właśnie pakietem socjalnym – twierdzi Justyna Augustyniak, ekspert rynku HR.
Także w Polsce pracodawcy podchodzą do programów motywacyjnych bardziej elastycznie. Centra medyczne dostosowują pakiety podstawowe do wieku pracowników. Mogą oni wybrać z zestawu dodatkowych świadczeń ubezpieczenie lub opiekę medyczną dla członków rodzin.
Coraz popularniejszym świadczeniem staje się telefon służbowy i laptop do użytku prywatnego. W niektórych firmach pracownicy korzystają z programów dietetycznych, obejmujących plan aktywności ruchowej i pełną opiekę żywieniową w specjalnie utworzonych barach ze zdrowym jedzeniem. Dojeżdżający autem otrzymują miejsca parkingowe.

KOMENTARZE (16)