-
- •30 cze 2022 0:01
Podniesienie efektywnego wieku emerytalnego, jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, wywołuje wiele emocji. Czy dojdzie do skutku?

- Wiek emerytalny w Polsce wynosi odpowiednio: dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat.
- Kamień milowy nr 68 KPO zakłada, że rząd powinien prowadzić działania na rzecz „podniesienia efektywnego wieku emerytalnego”.
- - Podniesienie efektywności wieku emerytalnego rozumiemy jako zachętę dla osób starszych do dłuższej aktywności zawodowej. Nie chcemy wyznaczać granicy, chcemy dać pole do podejmowania decyzji o pozostaniu na rynku pracy mimo uzyskania prawa do świadczeń - wyjaśnia Stanisław Szwed.
Z analiz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że aktywny zawodowo jest mniej więcej co dziesiąty emeryt. Analizując dane dokładniej, zauważyć można trend wzrostowy. Na początku 2021 roku liczba pracujących powyżej 60. roku życia w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn wynosiła 687 tys. W drugim kwartale wzrosła do 721 tys., żeby w trzecim kwartale minionego roku osiągnąć wartość 754 tys.
To jednak nadal za mało. Aktywizację może wymusić Krajowy Plan Odbudowy, a dokładnie kamień milowy nr 68. Zakłada on, że rząd powinien prowadzić działania na rzecz „podniesienia efektywnego wieku emerytalnego”. Co to oznacza?
- Podniesienie efektywności wieku emerytalnego rozumiemy jako zachętę dla osób starszych do dłuższej aktywności zawodowej. Nie chcemy wyznaczać granicy, chcemy dać pole do podejmowania decyzji o pozostaniu na rynku pracy mimo uzyskania prawa do świadczeń. Chcemy, by takie osoby chciały być aktywne zawodowo mimo przejścia na emeryturę - tłumaczy w rozmowie z PulsHR.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz: Polacy będą pracować na emeryturze. Oto, co rząd planuje "w ciągu roku"


KOMENTARZE (12)