PARTNERZY PORTALU

Będziemy pracować cztery dni w tygodniu. To przesądzone

 • KDS
 • 11 sty 2023 13:45

Nie ma odwrotu od dążenia do skrócenia czasu pracy. Taki wniosek płynie z raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Krótszy czas pracy to trend, który w dłuższej perspektywie ma zapewnić wzrost, zrównoważony rozwój oraz poprawę jakości życia.

Będziemy pracować cztery dni w tygodniu. To przesądzone
Jednym z wiodących trendów obserwowanym w innowacyjnych gospodarkach jest skrócony czas pracy (fot. Unsplash/HIVAN ARVIZU @soyhivan)
REKLAMA
 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła raport "Monitoring trendów w innowacyjności”.
 • Jednym z elementów, na jakie wskazali jego autorzy jest skrócenie czasu pracy, które traktowane jest jako jeden z kroków do dochodzenia do zrównoważonej gospodarki.
 • Krótszy wymiar pracy sprzyja zmniejszeniu bezrobocia, śladu węglowego oraz  zwiększeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co prowadzi do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, a także utrzymania lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego - czytamy w raporcie.

Jak podkreśla PARP, skrócenie czasu pracy to jeden z wiodących trendów, jaki już obserwujemy w innowacyjnych gospodarkach i od którego nie ma odwrotu. Koncepcja ta, choć nie jest już nowa, coraz chętniej stosowana jest nie tylko w firmach, ale także testowana na szeroką skalę. W 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania.

- W Hiszpanii szczególnie ważnym celem pilotażu było rozruszanie po covidowym zawieszeniu ważnych dla hiszpańskiej gospodarki sektorów: rozrywkowego i turystycznego. Wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego na spędzanie go wspólnie z rodziną, znajomymi lub realizowanie własnych potrzeb poprzez racjonalne korzystanie z usług oferowanych przez przemysł rozrywkowy lub sektor HoReCa wydaje się idealnie wpisywać w coraz popularniejszą koncepcję postwzrostu (określenie różnych koncepcji przyszłości opartych na powolniejszym niż obecnie wzroście lub jego całkowitym braku - przyp. red.) - czytamy w raporcie. 

Czytaj więcej: W ciągu kilku miesięcy pojawiły się setki tysięcy kobiet szukających pracy

We Francji pionierem w tym zakresie była Groupe LDLC, firma działająca w sektorze IT. Skrócony tydzień pracy objął wszystkich pracowników - w centrali, logistyce i sklepach. I stał się sukcesem firmy, która w ciągu pierwszego roku funkcjonowania w nowym modelu zanotowała sześcioprocentowy wzrost obrotów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (621)

Do artykułu: Będziemy pracować cztery dni w tygodniu. To przesądzone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Masakra 2023-01-28 20:30:44

  Najlepiej wprowadźmy zakaz używania mózgu od piątku do niedzieli ...jak widzę słowo ślad węglowy to mnie szlag jasny chce trafić. Idźcie do Putina i wyliczcie jaki zostawił ślad węglowy w czy na Ukrainie...jakoś do niego się boją eko foby isc a tu będą ślady węglowe wyliczać żeby się lodowiec nie rozpłynął

 • Stan 2023-01-16 10:41:24

  To jakiś kompletny idiotyzm. Ludzie jak mamy konkurować z Indiami czy Chinami swoimi produktami, kiedy oni pracują i w soboty. To budowanie szczęścia na siłę tak jak za komuny. Już raz to zrobiliśmy i co inflacja 500%. Najlepiej zapieprzać po 12 h dziennie o potem w piątek nie wiedzieć co ze sobą zrobić w towarzystwie teściowej przez 3 dni....

 • Marlena 2023-01-15 23:01:38

  Ludzie zamiast obrażać się wzajemnie pomyślcie o tym że każdy pracujący jest przepracowany w tej gonitwie za kasą. Spójrzmy na to gdzie jest możliwość wprowadzenia takiego systemu pracy bo nie każdy może na tym skorzystać np.LEKARZ. STRAŻAK. SPRZEDAWCA.FRYZJER.KIEROWCA TRANSPORTU PUBLICZNEGO.ITPNA koniec dodam szanujmy swoje zawody które wykonujemy siebie samych i innych również

 • pietiagolas 2023-01-15 11:10:01

  ciekawe co na to firmy które muszą pracować 24 na dobę ze względu na konieczność zachowania ciągłości procesu produkcyjnego... ciekawe jak będzie liczona stawka za piątek w tzw. służbach utrzymania ruchu... co mi z tego że będę mial wolny piątek jak nie będę miał kasy by z tego skorzystać... nieroby za biurkiem albo te "pracujące" przy komputerach mogą "pracować" nawet 3 dni w tygodniu, oni i tak obijają się całe dnie, widzę jak "pracują" w mojej firmie, zresztą covid pokazał że równie dobrze mogą nie przychodzić, wszystko mogą zrobić w domu jak to było przez dwa lata covidu

  • Pracująca za biurkiem 2023-01-21 10:49:52

   Od kilku lat to ja jestem tym "nierobem" przy komputerze. Moja praca opiera się tylko na danych jakie uzyskam w formie elektronicznej. Ale zawsze jest coś do zrobienia, zamówienia czy "uratowania" ciągłości zadań i procesów. Zarówno z domu, jak i z biura mam co robić. Taka praca to sinusoida, raz jest spokojnie, a innym razem siedzisz z jęzorem na wierzchu wykończony psychicznie. Każdy ma inny charakter pracy. Wybrałeś fizyczną - to licz się z tym, że przez 8h pracujesz fizycznie. Proste.

 • Cynimini 2023-01-15 06:05:09

  Jestem za, a te wszystkie głosy przeciw są frajerów na działalności lub prywaciarzy bo chcieli się nachapać, lesingi nabrali i pokazują całemu światu co to nie oni. Mniej pracy to więcej czasu dla rodziny i dla siebie. Byle tylko z tego patologia jakaś nie wyszła od sektoru prywatnego. Oni często zakładają firmy z założeniem oszustw, np: transport do 3,5t został zweryfikowany i nałożono ostre kary. Dlaczego? Bo zakradający firmę mieli już wkalkulowane koszt pojedynczego mandatu za przeładowanie przed podwyżkami. To patologia prowadzenia działalności. To tylko jeden przykład.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA