PARTNERZY PORTALU

Będziemy pracować aż do 67. roku życia. Czas pozbyć się złudzeń, bo innego wyjścia nie ma

Francuzi wyszli na ulice, by protestować przeciwko zapowiedzianemu podwyższeniu wieku emerytalnego. Także w Polsce ten temat wraca jak bumerang. W końcu mamy rok wyborczy. Jak długo będziemy pracować, a jak długo powinniśmy?

Będziemy pracować aż do 67. roku życia. Czas pozbyć się złudzeń, bo innego wyjścia nie ma
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (fot. Unsplash/Jeff Sheldon)
REKLAMA
 • Napięta sytuacja we Francji wywołana zapowiedzą podwyższenia wieku emerytalnego spowodowała, że temat odżył również w Polsce.
 • Politycy zapytani o plany związane z tym zagadnieniem zapewniają, że nie zamierzają wydłużyć czasu pracy Polakom.
 • Eksperci nie mają złudzeń, że powinniśmy to zrobić. Nasze emerytury już teraz są niskie, a będą jeszcze niższe. Tak zwana stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości przyszłej emerytury do obecnej pensji w 2070 roku ma wynieść nieco ponad 20 proc.

Zapowiedziany przez premier Elisabeth Borne plan podniesienia wieku emerytalnego polega na przesunięciu progu przejścia na emeryturę z 62 do 64 lat. Pomysł nie przypadł do gustu zdecydowanej większości Francuzów, którzy tłumnie ruszyli na ulice. Protestują związkowcy, politycy z opozycyjnej lewicy i skrajnej prawicy, a wedle statystyk plan ten nie ma poparcia około dwóch trzecich Francuzów. Temat jest więc otwarty i ma zostać poddany pod ponowną dyskusję w parlamencie. Rząd natomiast obawia się wybuchu zamieszek na tym tle.

Wiek emerytalny w Polsce do zmiany? W roku wyborczym na pewno nie

Także w Polsce w ostatnich dniach temat wieku emerytalnego pojawił się w przestrzeni publicznej. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem mamy rok wyborczy. Temat wieku emerytalnego jest obligatoryjnym punktem dyskusji. Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej wszyscy, bez względu na płeć, mieliśmy pracować do 67. roku życia. Co z tym planują zrobić politycy?

Rzecznik rządu Piotr Müller kilka dni temu przypomniał, że kiedy PiS objęło władzę w Polsce, zgodnie z zapowiedzią obniżyło wiek emerytalny z 67 lat do 65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (212)

Do artykułu: Będziemy pracować aż do 67. roku życia. Czas pozbyć się złudzeń, bo innego wyjścia nie ma

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pomorzanka 2023-01-28 16:09:59

  Przyszli emeryci powinni sami zadecydować kiedy odejdą na emeryture.Nie decydujcie za nas w końcu to my odkładamy pieniądze na przyszłe życie

 • Ali 2023-01-28 10:20:58

  Ratownik medyczny do 67 lat ma pracowac czy po 50 na bruk do mops

  • Alina 2023-01-28 13:16:18

   Tylko zrubcie że wszyscy bez wyjątku płacą składki na ZUS i będzie dobrze. Bo elita ma największe emerytury nic nie płacąc to jest zgroza i złodziejstwo.

 • Jacek 2023-01-28 09:17:59

  To komu ludzie bedą robić na kapelusz.Bo ja pracowałem 35lat wyliczono mi 320% a otrzymuje 250%. reszta idzie na nierobów takich jak Balcerowicz i jemu podobnych.

 • Elzbieta 2023-01-27 21:48:57

  Stare pryki niewypracowane zajmują stanowiska bo ci co ciężko pracują to już dawno kwiatki wąchają od spodu a mlodzi żeby zarobić na rodzinę wyjeżdżają za granice w naszym kraju niema nic opieki zdrowotnej tylko dla bogatych biedny umiera bo go niestac prywatnie się leczyć bo z ubezpieczenia się dostać to trzeba czekać często wcześniej pacjent umrze zanim się dostanie jeśli już się dostanie to się leczy recepta bo po opłatach renty już nie zostajena leki najlepiej starych ludziach na eutanazję i spokuj problem rozwiązany chory kraj

 • Paweł 2023-01-27 21:18:56

  Rudzielec Tusk ze swoimi kumplami do kopania dołów i emerytura może być 67lat

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA